Lahkotno govorjenje in odgovorna dejanja

Predsednik Zaresa Gregor Golobič meni, da bi bilo pogodbo za nakup 135 oklepnikov koristno prekiniti. Nekdanji premier Janez Janša je nad tem, da vlada še vedno ni razveljavila pogodbe, začuden.

Objavljeno
17. april 2009 18.50
Dejan Karba, Peter Jančič
Dejan Karba, Peter Jančič
Ljubljana - Vprašanje pogodbe za nakup Patrijinih oklepnikov in vprašanje pomena oklepnih vozil za razvoj Slovenske vojske sta dve ločeni zadevi, je izjavil predsednik Zaresa Gregor Golobič, ki je prepričan, da je 278 milijonov evrov vredna pogodba za nakup 135 oklepnikov škodljiva za državo. Dejal je, da bi jo bilo koristno s čim manj škode prekiniti. Nekdanji premier Janez Janša je nad tem, da vlada še vedno ni razveljavila pogodbe, začuden: »Pred volitvami in v dneh po njih smo poslušali izjave članov sedanje vlade, tudi predsednikov koalicijskih strank, kako bodo prvi dan po prisegi nove vlade to pogodbo razveljavili. Milan M. Cvikl je znal našteti vsaj deset razlogov, zakaj je treba pogodbo takoj razveljaviti, a je še vedno niso. To je bila velika manipulacija ali pa ne vedo, kaj so nekoč govorili in kaj delajo zdaj.«

Gregor Golobič je še pojasnil, da pogovori o možnosti prekinitve pogodbe v koalicijskih krogih potekajo že od lanskega decembra, »zahtevali pa smo tudi pripravo pravnega mnenja o možnostih prekinitve«. V Zaresu spodbujajo razpravo o razdrtju pogodbe, saj želijo, da bi bila odločitev sprejeta čim prej.

Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je prepričana, da morajo biti za razveljavitev pogodbe izpolnjeni zelo zahtevni pogoji, »poudarim pa naj, da vsakdo, ki ni odgovoren za projekt nakupa oklepnikov, v katerem je 278 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja, lahko o njem govori lahkotno. Razen nas, ki smo zanj odgovorni.« Skrb za varnost vojakov, izpolnjevanje dogovorov v okviru ciljev sil Nata ter razvoj in posodabljanje Slovenske vojske so po mnenju Jelušičeve odvisni prav od nakupa osemkolesnikov, ki bi se v primeru, če se aktualna pogodba za nakup oklepnikov razdre, lahko precej zavlekel. Kot nam je povedal Wulf Hessulf, pri Patrii odgovoren za nakup osemkolesnikov v Sloveniji, bi v takem primeru Slovenija potrebovala od dve do tri leta, da bi spet dosegla točko prevzemnih pogajanj, »seveda za precej več denarja«.

»Če si zamislimo scenarij, ki ni nemogoč, torej da bi bila na Finskem vložena obtožnica in v zadevi Patria dokazana korupcija, bi bila tudi po sicer slabi, nezadostni in sporni protikorupcijski klavzuli takšna pogodba nična. S tem bi se reševanje problema razvoja Slovenske vojske samo odložilo,« še meni Golobič, ki zatrjuje, da je treba razsežnosti konkretnega posla obravnavati ločeno in jih ne povezovati z drugimi razvojnimi načrti Slovenske vojske. Realizacija teh je, kot je te dni povedala Jelušičeva, »dramatično slaba«, zaradi česar so na njenem ministrstvu zelo zaskrbljeni. »Bojim se, da bo naslednik ministrice še ostreje komentiral, koliko je bilo zamujenega v njenem času, in da bo imel tisti komentar tudi realno podlago, če pogledamo proračun in druga dogajanja,« je dodal Janez Janša.

Iz sobotne tiskane izdaje Dela