Lavre: Varčevalni ukrepi ali odstop

Direktor Splošne bolnišnice Slovenj Gradec bo odstopil, če svet zavoda ne bo sprejel predlaganih varčevalnih ukrepov glede poslovanja bolnišnice

Objavljeno
12. september 2013 00.19
Slovenj Gradec, 20.01.2012, bolnisnica v Slovenj Gradcu. Foto: Marko Feist
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Slovenj Gradec – Direktor Splošne bolnišnice Slovenj Gradec (SBSG) Janez Lavre je za Delo dejal, da namerava na današnji seji sveta zavoda SBSG ponuditi odstop. »Če ne bodo sprejeli nujnih ukrepov, bom odstopil. Odstop je tako v rokah sveta zavoda in je vezan na to, ali bodo podprli racionalizacijo poslovanja,« je dejal Lavre.

O zahtevanih ukrepih pred sejo sveta zavoda ni hotel govoriti, so pa to varčevalni ukrepi glede poslovanja bolnišnice in reševanja likvidnostnih težav. »Ukrepi so resnejši, kot so bili predlagani lanski, ki pa jih svet zavoda prav tako ni sprejel.« Z uvedbo strožjih varčevalnih ukrepov bi se bolnišnica po Lavretovem mnenju lahko rešila likvidnostnih težav.

»Tako kot vse druge slovenske bolnišnice je tudi slovenjgraška v slabem likvidnostnem stanju,« opozarja Janez Lavre. Zaradi težavne finančne situacije so že ukinili ambulanto za otorinolaringologijo, glede na stanje ocenjuje, da bodo verjetno morali nadaljevati z ukinjanjem ambulant. Pravi, da racionalizacijo poslovanja ovirajo zaposleni prek strokovnega sveta bolnišnice. »Vemo, da to niso priljubljeni ukrepi, a ob takšni sistemski in delovnopravni zakonodaji, kot je naša, smo pri ukrepanju zelo omejeni. Če ničesar ne ukrenemo, ne moremo izpolniti zahtev ministrstva. V tem primeru naj vodstvo bolnišnice prevzame kdo drug.«

Varčevali so že do zdaj, a so bili to le manjši ukrepi: mehko zniževanje števila zaposlenih, racionalizacija pri javnih razpisih, preverjajo še, ali bodo privarčevali pri razpisu za zdravila, ki ga je vodilo ministrstvo. »Vendar na tak način zbiramo le po tisoč evrov, to pa še zdaleč ni dovolj, če vemo, da so nam letos vzeli pet odstotkov sredstev.«

SPSG ima sicer še vedno odprto tožbo proti zdravstveni zavarovalnici zaradi premalo plačanih storitev iz leta 2007, vredno 2,7 milijona evrov. »Sodišče je že dalo prav ZZZS in odločilo, da bolnišnici ničesar ne dolguje, a v sodbi ni upoštevalo mnenja finančnega izvedenca, ki ga je samo najelo, zato se je bolnišnica pritožila,« pravi Lavre. SBSG je imela lani 612.000 evrov izgube, za letos pa načrtujejo 4,5-odstotno znižanje odhodkov, ki naj bi znašali 37,4 milijona evrov. Število zaposlenih se bo letos zmanjšalo za 35, tako bo v SBSG samo še 699 zaposlenih.