Ljubljana – Država bo s spremembo zakona o medijih po oceni LDS spravljala v odvisnost časopise in tednike. S spremembami se na nek način vračamo v čas, ko so medije nadzorovali in kaznovali, tovrstno nadzorovanje četrte veje oblasti pa je danes še nevarnejše kot nekdaj, saj se dogaja pod krinko navidezne demokracije, je na novinarski konferenci dejala poslanka LDS Majda Širca.
Na področju medijev se v zadnjem času dogajajo veliki in zastrašujoči premiki, ki "jih povzroča celotna oblast, s policijo vred", ocenjuje poslanka LDS. Tako po njenih besedah zunanji minister Dimitrij Rupel medijem žuga, da se jim vojna z vlado ne splača, premier Janez Janša "daje v nič nizkonakladno Mladino, potem ko naj bi bile prav Mladini blokirane informacije", nekateri pa štejejo sekunde prispevkov na televiziji.
Širca je ob tem omenila tudi kadrovske zamenjave na Delu, ki se "menda dogajajo zaradi nekompatibilnosti, o POP TV je nastalo policijsko poročilo, medtem ko obrambni minister Karl Erjavec ponižujoče in grobo odžene izvrstne strokovnjake, samo zato, da rešuje svoje napake, ki so jih odkrili mediji". To je le nekaj poudarkov, ki so zastrašujoči in LDS skrbijo, zato jih tudi obsojajo, je povedala Širca in dodala, da se Slovenija na ta način vrača v čas, ko so bili mediji nadzorovani in kaznovani.
Redni postopek za sprejemanje zakona v LDS sicer pozdravljajo, po njihovem mnenju pa je med drugim potreben, ker je v zakonu kar nekaj pomembnih sprememb, ki so na videz majhne, poudarja poslanka liberalne demokracije. Med spremembami je po njenem ključna ustanovitev proračunskega sklada za medije, ki odpira kar nekaj vprašanj.
Tako se Širca sprašuje, ali je financiranje dnevnih časopisov in tednikov na predlagan način sploh potrebno in ali ne prinaša pasti, da bodo postali odvisni oziroma da bodo lojalni vladi, torej plačnikom. Ob tem je po njenem sporno, da je ideja o državni podpori dnevnikom in tednikom"nastala iz podmene, da so sedaj ti mediji pristranski in nepluralni". Gre za subjektivno oceno ministra za kulturo Vaska Simonitija, čeprav bi moral tak sklad nastati na osnovi nekih resnih analiz, je poudarila poslanka.
Spomnila je tudi na državljansko pobudo Nekaj je treba storiti in šest zahtev, ki jih je pred več kot dvema letoma predstavila takratna opozicija. Na prvem mestu je bila pobuda za ustanovitev proračunskega sklada za pluralizacijo medijev, s čimer se LDS že takrat ni strinjala, saj so bile izkušnje s tovrstnim financiranjem slabe, imele pa so tudi finančne posledice, je povedala Majda Širca. Poleg tega javnega interesa po njenih besedah ni mogoče definirati na podlagi političnega prepričanja.
Poslanka LDS se je vprašala še, ali je produktivno financirati dejavnost, ki bi se morala regulirati sama, tako v poslovnem kot v programskem smislu."Ob čemer ne gre pozabiti, da se je država s politično financiranim dnevnikom že dvakrat močno opekla."Tovrstni mediji namreč niso niti brani niti ne prinašajo večjih sprememb v družbi, ker so lojalni, je med drugim še ocenila Širca.