Ljubljana - V Zvezi Svobodnih sindikatov Slovenije opozarjajo, da so predlogi združenja delodajalcev za varno prožnost naravnani le v smer zmanjševanja pravic delavcev za večje dobičke, nič pa ne govorijo o spremembah na managerski strani.
Krizo povzročili gospodje
Predsednik sindikata Dušan Semolič je poudaril, da se je pri ukrepih za premagovanje krize in njenih posledic treba vprašati, kdo je zanjo kriv. Po njegovih besedah so jo povzročili gospodje, ki so v pohlepu po dobičkih šli predaleč, a prav ti gospodje še vedno trdijo, da je vzrok krize in vseh težav delavec s svojimi pravicami.
Odpuščanj ne bodo dopustili
Semolič ugotavlja, da so, ne glede na to, ali je konjunktura ali kriza, predlogi delodajalcev vedno isti, v smeri lažjega in cenejšega odpuščanja. Ker pa je "izguba zaposlitve praviloma izguba edinega vira za življenje človeka", odpuščanj sindikati ne bodo dopustili. Varno prožnost, kakršno imajo v nekaterih skandinavskih deželah ter pomeni visoko stopnjo socialne varnosti pri zaposljivosti in ob izgubi dela, pa bi morala plačati država ali delodajalci.
Sporni predlogi delodajalcev
V sindikatu nasprotujejo nekaterim predlogom združenja delodajalcev, denimo uvedbi zgornje meje za prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki bi porušila enega temeljev pokojninskega sistema - solidarnost, predlogu za zmanjšanje obsega izplačil delodajalca za nadomestila za plače v času bolniškega dopusta v enem koledarskem letu s 120 na 60 delovnih dni ter prisilnemu podaljševanju delovne dobe.
Znanje in izobraževanje
Semolič je pojasnil, da bi morala varnost v sistemu varne prožnosti temeljiti na znanju, izobraževanju, da bodo delavci lažje zaposljivi. Hkrati je izrazil upanje, da vlada predlogov delodajalcev ne bo vzela za svoje in dodal, da bodo tudi v sindikatu kmalu pripravili predloge za varno prožnost.