Ljubljana – Spor med zavarovalnico Vzajemna in slovenskimi lekarnami je nastal zaradi dodatno zahtevanih podatkov, ne pa tudi dodatno zagotovljenega plačila za večji obseg dela. Zdajšnje zahteve naj bi po oceni lekarniške zbornice bistveno presegale na novo določen nabor podatkov, ki jih morajo lekarne posredovati zavarovalnicam zaradi izvajanja izravnalnih shem. Spor se je tako razplamtel, da je vlogo zastopnika vseh treh zavarovalnic (torej tudi Adriatic Slovenice in zdravstvene zavarovalnice Triglav), ki izvajajo dopolnilna zdravstvena zavarovanja, prevzelo Slovensko zavarovalno združenje. Spor še vedno ni zglajen, čeprav je iskanje prav(n)e razlage našlo mesto celo na sodišču. A tudi zdaj si vsaka stran po svoje razlaga sodni sklep ljubljanskega okrožnega sodišča.
Tako je denimo lekarniška zbornica prepričana, da je sodišče razsodilo v prid njihovemu mnenju, po katerem za delovanje izravnalnih shem ni potreben nabor vseh podatkov, ki jih zahteva Vzajemna. Kot poudarjajo v vodstvu zbornice: “Lekarne so seveda pripravljene za zavarovalnice opravljati tudi dodatno delo in zbiranje, obdelavo ter pošiljanje podatkov, pri čemer pričakujejo tudi od Vzajemne običajen poslovni odnos, v njegov okvir pa sodi tudi dogovor glede povrnitve stroškov dodatnega dela.”
Ob tem velja omeniti, da sta dve okrožni sodišči, v Murski Soboti in Ljubljani, o istem spornem vprašanju odločili različno. Murskosoboško okrožno sodišče je namreč v začetku avgusta izdalo začasno odredbo, da morajo Pomurske lekarne posredovati vse podatke, ki jih potrebuje Vzajemna, saj bi v nasprotnem v Vzajemni lahko nastala nenadomestljiva škoda. Vzajemna je namreč Pomurske in Ljubljanske lekarne tožila, ker ji niso posredovale podatkov niti v dogovorjeni elektronski obliki niti v zahtevanem obsegu.
Lekarniška zbornica in Vzajemna trenutno torej še vedno stojita na odvetniških okopih; prvo zastopa odvetniška pisarna Miro Senica in odvetniki, drugo odvetnik Matej Erjavec. Doslej je obveljala odločitev, da bodo lekarne poslej pošiljale zavarovalnicam zahtevane podatke, ki o nas kot zavarovancih sestavljajo zlahka berljivo zgodbo, saj vsebujejo podatke o zavarovancu in njegovi zavarovalni polici ter celovite podatke, povzete iz računa za izdana zdravila (zdravilo, njegova količina in vrednost, skupna vrednost kupljenega, delež doplačila, podatki o obračunanem DDV ter datum opravljenega nakupa oziroma 'dviga' zdravil). Ljubljansko okrožno sodišče je poleg tega odločilo, da bo za vsako kršitev teh določb izrečena kazen – pet milijonov tolarjev.
Zanimivo je, da obe "sprti" strani, Vzajemna in lekarne, odločitev ljubljanskega okrožnega sodišča razlagata sebi v prid. Tudi Vzajemna v včerajšnjem sporočilu medijem navaja, da sta obe sodišči v isti zadevi pritrdili njim in obema lekarnama izdali začasno odredbo, kar "potrjuje pravilnost prizadevanj Vzajemne, ki želi kot dober gospodar preverjati pravilnost in upravičenost izdanih računov ter pripravljati ustrezne podatke za izravnalno shemo". V tej zgodbi, v kateri epiloga še vedno ni videti, čeprav bo ta zaradi začetka izvajanja izravnalnih shem nujen, pa je vsekakor tudi vprašljiva zakonodajna podlaga, ki omogoča takšna razhajanja.
Iz četrtkovega tiskanega Dela.