Letos manjši odstrel medvedov kot lani?

Vsako pomlad se v javnosti in med strokovnjaki vname polemika o (ne)upravičenosti človekovega poseganja v medvedjo populacijo. Večina, razen skrajnih naravoljubcev, se sicer strinja, da je odstrel za regulacijo potreben.

Objavljeno
21. februar 2009 23.08
Alenka Kociper
Alenka Kociper
Ljubljana - Po uradnih podatkih zavoda za gozdove je vrsto let veljalo, da po slovenskih gozdovih hlača med 500 in 700 medvedov, a številka, do katere so z znanstvenimi metodami prišli strokovnjaki z ljubljanske biotehniške fakultete, je bistveno nižja. Po DNK-analizi vzorcev iztrebkov so njihovo število ocenili na 434 do 475, po preiskavi zob odstreljenih medvedov pa na približno 320. Ali bo to vplivalo na odstrel rjavega medveda v tem letu?

Vsako pomlad se v javnosti in med strokovnjaki vname polemika o (ne)upravičenosti človekovega poseganja v medvedjo populacijo. Večina, razen skrajnih naravoljubcev, se sicer strinja, da je odstrel za regulacijo njegove številčnosti potreben. Zatakne se pri številki, ki jo bo na koncu podpisal minister za okolje Karl Erjavec.

Minister odloča na podlagi strokovnega mnenja o odstrelu velikih zveri, poleg medveda torej še volka in risa, ki ga poda Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). Ta mora pred tem pridobiti stališče Zavoda RS za varstvo narave (ZRSVN). Poglejmo, kaj letos o odstrelu medveda pravijo eni in drugi.

Gozdarji in varstveniki narave se ne strinjajo

V svojem letošnjem mnenju ZGS ni več ocenil števila medvedov, temveč je le priložil omenjeni znanstveni raziskavi, zato lahko sklepamo, da se je pri predlagani številki oprl na njune izsledke. V najbolj optimističnem primeru bi šlo za 475 medvedov, zato preseneča podatek, da je zavod predlagal odstrel kar 70 živali, le pet manj kot lani, ko je veljala zgornja ocena populacije kar 700 osebkov. Na ZGS pravijo, da predlagani obseg odstrela »ne ogroža ugodnega stanja populacije, predstavlja pa selektiven in omejen odvzem živali iz narave pod strogo nadzorovanimi pogoji in v omejenem številu«. Vendar na ZRSVN menijo drugače. Glede na nove znanstvene ugotovitve bi morali že lansko jesensko kvoto zmanjšati s predvidenih 22 na 11 medvedov, kar pa se ni zgodilo. Pod kroglami je padlo natančno 75 v začetku leta predvidenih živali, čeprav je bilo izrecno dogovorjeno, da bo po spomladanskem delu odstrela komisija znova odločala. Na ZRSVN so prepričani, da je treba teh enajst medvedov odšteti od letošnjega števila, zato predlagajo za skupni odvzem največ 59 osebkov, od tega za odstrel 39. Približno 20 jih namreč vsako leto konča drugače, večina pod avtomobilskimi kolesi. Po mnenju ZRSVN je to število, ki ne bo škodljivo vplivalo na ugodno stanje populacije rjavega medveda pri nas.

Medvedi povzročajo čedalje več škode

Pri odločanju o odstrelu medveda je pomembno vprašanje škoda, ki jo povzroča predvsem rejcem drobnice in ki je vsako leto večja. Za primerjavo: v letu 2007 je bilo prijavljenih 320 škodnih primerov, ocenjena škoda je znašala dobrih osemdeset tisoč evrov, lani sta se številki povzpeli na 634 prijavljenih škodnih primerov, kar je tretje največje število v zadnjih petnajstih letih, in več kot sto osemdeset tisočakov škode. Kmetje so zaskrbljeni in nejevoljni, saj država kronično zamuja z izplačevanjem odškodnin. Zato je tudi pričakovano, da se pri Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije zavzemajo za odstrel kar 100 medvedov in (30 volkov).

Vendar povečanje škode težko pripišemo prevelikemu številu medvedov in premajhnemu odstrelu. Z opustitvijo mrhovišč (po pojavu BSE) se je namreč medved začel seliti po Sloveniji, tudi na območja, kjer ga ne pomnijo niti najstarejši prebivalci. Hkrati pa kmetijsko ministrstvo spodbuja ovčerejo na območjih, ki so tradicionalno medvedova in kjer naši predniki drobnice niso redili. Tako bomo najbrž težko dosegli sožitje med človekom in zverjo. Krajšo pa bo, kot vedno, potegnila žival.

Koliko medvedov bo letos določenih za »odvzem«, bo na koncu moral odločiti minister za okolje Erjavec. Po srečanju s kmetijskim ministrom Milanom Pogačnikom je že napovedal, da bo letošnji odstrel velikih zveri gotovo manjši, kot je bil lani.

Iz Nedela