Ljubljanskim svetnikom grozili s smrtjo

Današnja seja ljubljanskega mestnega sveta poteka pod budnim očesom varnostnikov, saj so na MOL prejeli grozilno pismo v zvezi z obravnavo programa prodaje zemljišč, namenjenih džamiji.

Objavljeno
18. september 2006 22.55
Ljubljana – Ljubljanska županja Danica Simšič je pred začetkom današnje 50. izredne seje ljubljanskega mestnega sveta pojasnila, da so na MOL prejeli grozilno pismo v zvezi z obravnavo programa prodaje zemljišč, namenjenih džamiji. V mestni hiši veljajo posebni varnostni ukrepi, saj so Slovenski orli v pismu zagrozili, da bodo v skrajnem primeru likvidirali nekaj gorečih zagovornikov gradnje džamije, članov ljubljanskega mestnega sveta. Svetniki so kljub temu začeli izredno sejo.

Županja je še pojasnila, da so o pismu obvestili policijo, mestna svetnica SD Angela Murko Pleš pa je že vložila predlog za pregon neznanega storilca.

Svetniki so na izredni seji v okviru kadrovskih zadev med drugim sprejeli sklep o imenovanju Davora Dominkuša za direktorja Zavoda za oskrbo na domu Ljubljana, kljub temu, da so nekateri svetniki imenovanju nasprotovali, saj so gradivo prejeli šele v petek, z imenovanjem pa ni seznanjen niti svet zavoda, v katerem so tudi nekateri mestni svetniki.

Mestni svet je na predlog Javnega zavoda Lekarna Ljubljana dal soglasje za nakup nadomestnih poslovnih prostorov za upravo zavoda, saj so sedaj v najetih prostorih, ki bodo v postopku denacionalizacije vrnjeni Nadškofiji Ljubljana. Sredstva za nakup nepremičnin na naslovu Neubergerjeva 30 v Ljubljani bo v celoti zagotovil Javni zavod Lekarna Ljubljana.

Svetniki pa so brez razprav sprejeli tudi sklep o izločitvi podružnične šole Šentjakob ob Savi iz javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda Osnovna šola Dol pri Ljubljani in spremembi ustanovitelja te osnovne šole.

Svetniki razpravljajo še o programu prodaje zemljišč, ki so namenjena gradnji študentskih domov za Bežigradom, nato pa sta na dnevnem redu izredne seje še predloga zazidalnega načrta in programa opremljanja za Potniški center Ljubljana (PCL) in sklepi v zvezi s skupnim vlaganjem za izgradnjo PCL.

Nova železniška in avtobusna postaja s spremljajočimi programi

Zazidalni načrt prinaša prenovo ureditvenega območja v središču Ljubljane, kjer naj bi nastali nova železniška in avtobusna postaja, svoj prostor pa bi imeli tudi programi, kot so nakupovalno središče, kongresni center, poslovne dejavnosti, hotel, gostinski lokali, casino, stanovanja in prostočasne dejavnosti. S sprejetjem novega načrta naj bi omogočili prenovo ter prometno in komunalno ureditev, vzpostavili pa naj bi se tudi pogoji za ustreznejšo povezanost severnega in južnega dela območja v središču mesta.

PCL je z okoli 250 milijonov evrov celotne investicije eden največjih ljubljanskih projektov, ki se bo financiral s pomočjo javno-zasebnega partnerstva. Po prvotnih načrtih naj bi bil projekt končan do konca leta 2008, v sklepih pripravljenih za sprejem na današnji seji pa je zapisano, da bo projekt končan v največ dveh letih po pridobitvi gradbenega dovoljenja. Za izvedbo prve faze projekta bodo partnerji ustanovili projektno družbo, v kateri naj bi MOL pridobila najmanj 9,6-odstotni poslovni delež, piše v gradivu.

Nasprotovanje prodaji zemljišč za džamijo

Sicer pa je na dnevnem redu julijske seje, ki naj bi jo svetniki nadaljevali po končani izredni seji, med drugim tudi predlog programa prodaje zemljišč v katastrski občini Trnovsko predmestje, ki so z odlokom namenjena gradnji za verske in kulturne dejavnosti. MOL naj bi nezazidana stavbna zemljišča ob Cesti dveh cesarjev v izmeri približno 16.000 kvadratnih metrov prodala z javnim zbiranjem ponudb po enofaznem postopku, z zavezujočimi ponudbami.

Prodaji zemljišč za džamijo nasprotuje svet Četrtne skupnosti Trnovo in predlaga, da se predlog programa prodaje zadrži do dokončne odločitve višjega sodišča o pravdnem postopku med MOL in ministrstvom za okolje in prostor v zvezi s predlagano začasno odredbo o prepovedi prodaje navedenih parcel. Prodaji pa nasprotuje tudi odbor za finance.

Na to je na petkovi novinarski konferenci opozoril mestni svetnik Liste za čisto pitno vodo Mihael Jarc, ki je v javnosti najbolj znan kot pobudnik razpisa referenduma o gradnji džamije v Ljubljani. Napovedal je še, da bo na ponedeljkovi seji "povzročil, da se bo zadeva odvijala na nenavaden način, čeprav vse v skladu s statutom in poslovnikom občine". Nikogar ne namerava pozivati, da pride pred magistrat, če pa bodo ljudje sami prišli, bodo prišli, je še dodal.

SNS poziva mestni svet, naj ne sprejme odločitve glede džamije

Poslanska skupina SNS je pred današnjim nadaljevanjem redne seje pozvala ljubljanske mestne svetnike, naj z odločanjem in dokončno odločitvijo o prodaji zemljišč za gradnjo islamskega verskega in kulturnega centra počakajo na obdobje po lokalnih volitvah. Ocenjujejo namreč, da je "skrajno neodgovorno s tovrstnimi spolitiziranimi pritiski vsiljevati subjektivne odločitve, pomembne za prebivalce Ljubljane kakor tudi širše gledano za slovenski prostor", so zapisali v poziv.

Dokončna odločitev o prodaji zemljišč mora odražati konsenz vseh vpletenih, izražati mora voljo ljudi, nenazadnje pa so za to potrebne temeljite študije, ki jih niti županja niti Mestna občina Ljubljana nima, so zapisali poslanci najmanjše opozicijske stranke.

Za poziv so se odločili zaradi številnih nejasnosti, nasprotovanja stanovalcev območja, kjer naj bi zrasel center, ter nenazadnje zaradi nerešenih uradnih postopkov v zvezi z začasno prepovedjo odtujitve oz. drugačnega razpolaganja z zemljiščem ob Cesti dveh cesarjev, pojasnjujejo v pozivu. Ob tem izpostavljajo tudi, da mestni odbor za finance ni podprl prodaje zemljišč za islamski verski center.