Ljubljana – Ministrstvo za okolje in prostor je obe študiji, ki ju je izvedel iniciativni odbor za Evropski muzej krasa pod vodstvom Lojzeta Peterleta in Tomáša Valene, označil za neprimerni.
Elaborata sta za najprimernejšo lokacijo izluščila območje pod Stenami na Planinskem polju, vendar “nista podala ustreznih odgovorov na okoljske, naravovarstvene in nekatere prostorske vidike umeščanja muzeja v prostor”. Po prejetju elaboratov in strokovnih mnenj agencije za okolje, ljubljanskega in novogoriškega zavoda za varstvo narave ter oddelka za geologijo naravoslovno-tehniške fakultete, ministrstvo poudarja, da predlagani lokaciji na Planinskem polju nista primerni, saj posegata v “naravovarstveno najvišje ovrednoteno in dobro ohranjeno naravno okolje”.
Ministrstvu za kulturo, ki vodi postopek priprave dokumentacije za Evropski muzej krasa, obenem predlagajo, da začne formalni postopek priprave državnega lokacijskega načrta, ki bi med sprejemljivimi lokacijami izbral najprimernejšo. Ker formalnega postopka doslej ni bilo, so se v javnosti pogosto pojavljali očitki, da je od vlade imenovana medresorska delovna skupina za Evropski muzej krasa ves postopek peljala tako, da bi se vnaprej pripravljeno idejno zasnovo vsililo v vnaprej izbrano lokacijo, pod Stene na Planinsko polje, omenjeni študiji pa sta bili samo pesek v oči. Izbiri omenjene lokacije ne nasprotujejo samo nekateri vidni krasoslovci, kot sta dr. France Šušteršič, predavatelj na naravoslovnotehniški fakulteti, in dr. Andrej Mihevc, raziskovalec na inštitutu za raziskovanje krasa, ampak tudi ljubljansko jamarsko društvo ter Geološko in geomorfološko društvo Slovenije. Vse tri nevladne organizacije v javni pobudi pozivajo ministra za okolje Janeza Podobnika, naj zavaruje logaški del Planinskega polja in tako prepreči njegovo uničenje.
Na ministrstvu za kulturo v sredo še niso komentirali mnenja okoljskega ministrstva o obeh študijah, saj ga, kot pravijo, še niso prejeli. Prav tako nam niso pojasnili, ali nameravajo vztrajati pri izbrani lokaciji pod Stenami in kdo bo odgovarjal za neprimernost študij, ki sta po naših podatkih stali 40 milijonov tolarjev. To naj bi storili prihodnji teden. Še pred kratkim pa je bilo videti, da se snovalci zamisli ne ozirajo na številna nasprotovanja in očitke o domnevni nepreglednosti poslovanja.
O tem, da lokacija pod Stenami ni primerna za postavitev mogočne steklene zgradbe, kakršno si je zamislil Lojze Peterle skupaj z arhitektom Tomášem Valeno, se je sredi lanskega decembra izrekel tudi svet Krajevne skupnosti Laze - Jakovica, kjer je ta del Planinskega polja. Po besedah predsednika krajevne skupnosti Andreja Kermavnarja so krajani pred časom resda načeloma pristali, da se muzej krasa postavi v njihovem okolju. Nikakor pa niso soglašali z zdaj izbrano lokacijo, saj jih doslej ni o tem nihče nič vprašal. Kakšen naj bi bil muzej in kje naj bi stal, so krajani izvedeli šele iz časopisa, je povedal Kermavnar. Kakor pravi, je zaradi številnih vprašanj, ki so se začela porajati med prebivalstvom, sestanek s krajani zdaj vendarle sklical eden izmed predstavnikov občinskega odbora NSi, katere član je tudi Lojze Peterle, idejni oče celotnega projekta. Javna razgrnitev zamisli Evropskega muzeja krasa, na katero je vabljen tudi Peterle, bo nocoj ob 20.30 v OŠ Laze pri Logatcu.
Preberite v četrtkovem tiskanem Delu.