Lopata (še) brez epiloga

Spektakularne aretacije, kakršnih v Sloveniji še nismo videli, so spremljale kamere in fotoaparati, končale pa so se v enem dnevu.

Objavljeno
02. januar 2009 21.10
Ivan Zidar, predsednik uprave SCT
Tanja Starič
Tanja Starič
Ljubljana - »Policija je v zadevi suma, da so bila storjena kazniva dejanja, povezana z gradnjo letališkega stolpa, podala kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo,« so nam dan pred iztekom starega leta odgovorili z generalne policijske uprave na vprašanje, kako daleč je preiskava ene najbolj znamenitih afer lanskega leta, v medijih poimenovane »Čista lopata«.

Februarja so kriminalisti opravili hišne preiskave na sedežih treh večjih gospodarskih družb, gradbenih podjetji SCT, Vegrad in Primorje, in odvzeli prostost osmim ljudem, med njimi predsednikom uprav Ivanu Zidarju, Hildi Tovšak in Dušanu Črnigoju. Vsi so bili pridržani zaradi suma, da so storili kaznivo dejanje, ker naj bi prejemali in dajali darila, torej podkupovali pri poslu načrtovane gradnje kontrolnega stolpa na letališču Jožeta Pučnike.

Spektakularne aretacije, kakršnih v Sloveniji še nismo videli, so spremljale kamere in fotoaparati, končale pa so se v enem dnevu. Preiskovalna sodnica je po zaslišanju direktorje velikih gradbenih podjetjih izpustila na prostost.

Skrivnostna preiskava

Aretacije so sledile obsežni, nekaj mesecev trajajoči preiskavi, ki jo je usmerjala posebna skupina tožilcev in v kateri so uporabili tudi »posebne metode in sredstva«, torej sledenje in prisluškovanje. Pri tem so ugotovili, da naj bi pri dogovorih o tem, kdo bo gradil kontrolni stolp na ljubljanskem letališču, prišlo do poskusov podkupovanja.

Vendar pa se je zgodba zapletla, ko so objave prisluhov v medijih pokazale, da so se z gradbeno trojico srečevali tudi ljudje, ki so bili blizu takratnemu predsedniku vlade Janezu Janši. Tako naj bi se Hilda Tovšak na počivališču Lopata pogovarjala o poslu z Borutom Petkom, takrat menda zelo vplivnim Janševim svetovalcem. V preiskavi je policija našla tudi dokument z oznako kabineta predsednika vlade, v katerem naj bi posrednik navajal ceno, ki bi zadoščala za to, da vladni vrh preiskavo ustavi. Janša je dokument nemudoma označil za ponaredek, Petek pa se je že spomladi iz kabineta preselil v službo v stranko SDS.

Nove ovadbe

Jeseni je kriminalistična policija opravila še 20 hišnih preiskav na sedežu SCT in hčerinski družb tega podjetja, pa tudi na domovih odgovornih oseb. Zasegla je predvsem obsežno poslovno dokumentacijo. Tokrat je šlo za sum, da so bila storjena kazniva dejanja davčne utaje: policija je iskala dokaze, da naj bi pet vodilnih ljudi SCT prek fiktivnih računov na okoli 20 podjetij v Avstriji, Veliki Britaniji, Črni gori in Bosni posredovalo denar iz SCT.

Plačevali naj bi jim storitve, ki jih nikoli niso opravili, nato pa denar v tujini dvignili in ga prinesli nazaj v Slovenijo. Davčna uprava RS je že maja ugotovila, da je uprava denar vozila v tujino. Takrat so ugotovili za dve milijardi tolarjev (osem milijonov evrov) spornih svetovalnih stroškov.

Ivan Zidar je osumljen tudi dveh kaznivih dejanj zlorabe položaja in pravic. Predsednik uprave SCT je na »privlačni lokaciji na Primorskem« nekemu podjetju za nekaj več kot 345 tisoč evrov, kar naj bi bilo pod knjigovodsko vrednostjo, prodal nepremičnino, sicer v lasti podjetja, ki ga vodi. Čez šest dni pa jo je kot fizična oseba skupaj s svojo življenjsko sopotnico odkupil nazaj. S tem naj bi po ocenah policije pridobil najmanj 122 tisoč evrov premoženjske koristi.

Aretacija Penka

Zidar je za obrambo v številnih postopkih najel vrsto najboljših slovenskih odvetnikov. Tako se je že spomladi srečeval s svojim sedanjim odvetnikom Boštjanom Penkom, ki je bil takrat še član posebne skupine tožilcev. Junija so po enem od srečanj na sedežu SCT v ljubljanski Zupančičevi jami oba aretirali in priprli za 15 ur. Policija in tožilstvo sta takrat napovedala vložitev ovadbe zaradi suma protipravne premoženjske koristi, vendar se to do danes ni zgodilo.

»Lahko vam potrdimo, da predkazenski postopek še teče, za več informacij se lahko obrnete na  skupino državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala,« pa nam je dan pred silvestrovim uradno povedala policija o primeru Penko-Zidar. Tega dne je namreč policija v resnici vložila na tožilstvo ovadbi, kar je Penko ocenil kot »strokovno neznanje«, ali pa gre celo, kar je sam bolj prepričan, za »krivo ovadbo«. Tudi Zidarjev odvetnik Aleksander Čeferin je izjavil, da bosta Penko in Zidar oproščena, če bo tožilstvo na koncu sploh vložilo obtožnico.


Več v sobotni tiskani izdaji Dela!