Koper – Pravi vihar je v koprskih opozicijskih vrstah sprožila odločitev župana Borisa Popoviča, da proda gostinski lokal Carpaccio Pub družbi Danita, ki je v lasti njegove mame Solze Popovič in ga zastopa njegova sestra Laura Ban. V opoziciji so prepričani, da gre za sporno prodajo, saj bo občina za lokal s 158 kvadratnimi metri iztržila 186.700 evrov.
Na Komisiji za preprečevanje korupcije je Polona Osrajnik povedala, da prijave za ta primer niso prejeli, vendar bi se s stališča zakona o integriteti in preprečevanju korupcije lahko postavilo vprašanje nasprotja interesov. »Ali gre za koruptivno ravnanje, je odvisno od podrobnosti izpeljave posla in vključenosti župana v postopek obravnave ter odločanja v konkretni zadevi.«
Popovičevi pomisleki o primernosti posla
Laure Ban, ki zastopa Danito, nismo mogli priklicati, ker je na dopustu v tujini, Boris Popovič pa je pomisleke o primernosti posla komentiral: »Ali grem lahko na pijačo v svoji občini, grem lahko na avtobus? Grem lahko na licitacijo? Če po desetih letih zapletov nihče noče kupiti lokala, ga lahko kupi nekdo, ki bi znal poslovati v njem, čeprav je v sorodstvu z mano. Zaradi tega lokala sem postal župan. Tedanji predsednik krajevne skupnosti Damjan Vremec mi je zagrozil, da nam bodo urnik v Carpacciu dovolili samo do 22. ure zvečer, če samo še enkrat pisnem. V tistem trenutku sem si rekel: no, pa bomo odstavili župana, ki dela tako proti podjetnikom.«
Lokal štirikrat na dražbi, še vedno brez nakupa
Občina je lokal prvič hotela prodati na dražbi 11. avgusta 2011, vendar zanj ni nihče vplačal varščine, zato ga je ta lani izvzela z dražbe. Naslednjič je lokal prodajala na javni dražbi 15. februarja letos za 258.000 evrov (brez davka na promet z nepremičninami), vendar ni bilo kupca. Tretjič je lokal prodajala na dražbi 12. aprila letos za 219.725 evrov (to je po zakonsko predvideni 15-odstotno nižji ceni). A tudi takrat zanj ni bilo interesa. Zato je lahko četrtič (uradno pa tretjič) v neposredni prodaji ceno znižala še za 15 odstotkov – na 186.700 evrov. »V zakonitem trimesečnem roku za sklenitev neposredne pogodbe je prispela ena popolna ponudba za izhodiščno vrednost in ena pisna namera o izraženem interesu za nakup poslovnega prostora. Tretja ponudba pa je prispela zunaj zakonsko določenega roka. Mestna občina Koper je sklenila kupoprodajno pogodbo z Danito, d. o. o.,« so nam včeraj sporočili iz koprske občinske uprave.
Oljka: Prodaja je sporna in netransparentna
V stranki Oljka so poudarili, da je prodaja netransparentna in sporna, saj se je zgodilo natanko to, na kar so pred desetimi dnevi opozarjali: lokal je na nejasen način prišel iz javne v zasebno last. V Oljki so takrat opozarjali, da ne bi smelo biti neposredne prodaje, ker so napačno domnevali, da ni bilo že dveh izvedenih javnih dražb. Poleg tega so ceno 186.000 evrov za tak lokal označili za prenizko.
Včeraj je Valter Krmac iz Oljke ponovil, da je bil lokal namenjen točno določenemu kupcu: »Kaj takega, da bi župan prodal občinski lokal maminemu podjetju, se v normalni občini ne bi smelo zgoditi,« je dejal Krmac, njegova stranka pa je dodala: »Z dopuščanjem takšne transakcije je Slovenija dosegla dno.« V Oljki so natančno vedeli, da se je 10. julija prijavilo še eno podjetje: »Podjetje se je z izraženo namero hotelo prepričati, ali je prodaja sploh verodostojna ali samo navidezna.
Je Krmac resno izrazil interes za nakup?
V občinski upravi se na jasno izraženo namero o nakupu sploh niso odzvali. V primeru sklepanja neposredne pogodbe bi morali upoštevati zakonsko določilo, ki pravi, da je v tem primeru treba izvesti postopek pogajanj z vsemi zainteresiranimi ponudniki,« so zapisali v Oljki. Izvedeli smo, da se je 10. julija na namero o sklenitvi neposredne pogodbe prijavilo podjetje K. M. K. Box v lasti Valterja Krmaca iz stranke Oljka. Krmaca smo vprašali, ali je resno izrazil interes za nakup (saj ni navedel cene) in zakaj se ni prijavil na aprilsko dražbo, če se mu zdi cena zdaj prenizka, vendar ni dal jasno odgovoril. Dejal je samo, da bi kot podjetnik hotel čim cenejše kupiti, nekaj povsem drugega pa je, ko kot politik brani javni interes.
Bojan Drevenšek, sodni cenilec gradbene stroke iz Lucije, je glede cene dejal, da so te na trgu zelo »čudne« in da bi lahko hitro komu naredil krivico, če bi dejal, da je cena prenizka. »Morda je cena za Carpaccio Pub kakih 20.000 evrov prenizka. A če bi upoštevali vsa potrebna vlaganja, obveznosti in okoliščine, razlika ni tako visoka.«