Murska Sobota – Čeprav so Pomurci lani po številu predpisanih receptov za zdravila na zavarovanca po dolgih desetletjih prepustili prvo mesto ljubljanski in koprski regiji, se njihovo zdravje v povprečju ne izboljšuje.
Vedno več Pomurcev ima psihične težave, povečuje pa se tudi število tistih, ki zbolijo za resnimi psihičnimi boleznimi. Po besedah Ivana Tibauta, direktorja regijske enote Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, se poraba psihofarmakov (anksiolitiki, hipnotiki in antidepresivi) v regiji iz leta v leto hitro povečuje. »Pomurci so z naskokom rekorderji pri porabi psihofarmakov, ki jim jih predpisujejo zdravniki,« je povedal Tibaut.
Zdravstvena zavarovalnica nima celovite analize vzrokov za psihične težave in bolezni Pomurcev. Tibaut meni, da so takšne težave povezane s številnimi življenjskimi težavami, katerih vzrok so pogosto slabe ekonomske razmere, v katerih živijo prebivalci regije. Čeprav so Pomurci lani po številu letno predpisanih receptov za zdravila na zavarovanca med regijami v državi padli na tretje mesto, so po porabi zdravil še vedno za desetinko odstotka nad republiškim povprečjem. Stroški za zdravila se povečujejo v vsej državi, v Pomurju celo za spoznanje hitreje kot v drugih regijah. Predlani so na območni enoti ZZZS za zdravila, ki jih predpisujejo splošni zdravniki in zdravniki specialisti, porabili 19,3 milijona evrov, lani pa se je znesek povečal še za 300.000 evrov.
»Po načrtu bomo letos za zdravila porabili skoraj 20 milijonov evrov, do konca avgusta smo že 13 milijonov evrov. Spodbuden je podatek, da se ob splošnem naraščanju porabe in tudi stroškov zdravil zmanjšuje poraba antibiotikov. Od leta 2004 do lani so zdravniki količino antibiotikov, ki so jih predpisali zavarovancem, zmanjšali za 20 odstotkov, iz 20 na 15 dnevno definiranih odmerkov na prebivalca. Verjamem, da je zmanjšanje porabe antibiotikov rezultat sodelovanja med zdravniki in spoznanj medicinske stroke o njihovi koristni uporabi,« je povedal Ivan Tibaut.
Na znižanje stroškov za zdravila bi prispevala tudi bolj racionalna in za zdravje zavarovancev koristna poraba zdravil pri starejših zavarovancih. »Čeprav nimamo celovite analize, na osnovi razpoložljivih podatkov ugotavljamo, da zelo veliko zavarovancev, ki so stari nad 55 let, dnevno uživa tudi do deset vrst zdravil. Zdravniki so enotni, da uporaba več kot pet vrst zdravil dolgoročno slabo vpliva na zdravje. To pomeni, da bi zdravniki morali določiti, koliko in katere vrste ter koliko časa mora pacient uživati zdravila,« je še povedal Tibaut.
Kako do zdravja brez antibiotikov
Pomurske lekarne so pred Dnevom slovenskih lekarn 26. septembra izdale knjižico z naslovom Lepo pozdravljeni, ki predstavlja najpogostejša obolenja in bolezni v vseh starostih obdobjih in način zdravljenja s poudarkom na samozdravljenju. Lekarna bo knjižico podarila vsem udeležencem predavanj farmacevtov na temo varovanja zdravja in samozdravljenja, ob dnevu slovenskih lekarn
pa bodo obiskovalcem lekarn brezplačno delili sicer plačljivi priročnik o samozdravljenju. Direktor Ivan Zajc je povedal, da se med Pomurci povečuje zanimanje za samozdravljenje z naravnimi pripravki
in zdravili, ki jih lahko kupijo brez recepta. Lekarniške svetovalne strani na spletu obišče 40.000 uporabnikov na mesec. Kljub temu ostaja razmerje med prihodki od prodaje zdravil na recept
(81 odstotkov) in zdravili brez recepta ter prehranskimi dodatki
(29 odstotkov) že nekaj let nespremenjeno.
Poslovanje Pomurskih lekarn
V Pomurskih lekarnah so lani ustvarili 25,1 milijona evrov prihodkov in 350.000 evrov presežka prihodkov nad odhodki. Večino presežka so porabili za nove naložbe (za novo lekarno v trgovskem centru BTC, obnovo lekarne v Dobrovniku in posodobitev računališke opreme). Letos v prvih osmih mesecih so ustvarili 16 milijonov evrov prihodkov, kar je za štiri odstotke manj kot v istem obdobju lani. Lani so realizirali 832.000 receptov, letos do konca avgusta pa 560.000.