Ljubljana – Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so potrdili, da pripravljajo spremembe zakona o delovnih razmerjih, a o vsebini še niso hoteli govoriti. Naših informacij, da naj bi 216. člen tega zakona spremenili tako, da bi lahko študenti delali le 90 dni na leto, niso ne potrdili ne ovrgli.
Po zdajšnji zakonodaji lahko “dijak ali študent opravlja tudi delo na delovnem mestu pri posameznem delodajalcu, vendar najdalj 90 dni brez prekinitve v posameznem koledarskem letu”. Po naših podatkih naj bi iz zakona črtali “brez prekinitve” in tako omejili študentsko delo na 90 dni v vsem letu ali pa ga spremenili tako, da bi določili, koliko dni v tednu ali mesecu lahko študenti delajo. Zdaj morajo ti po treh mesecih delo za en dan prekiniti, da zadostijo zakonu, nato ga lahko nadaljujejo.
Po raziskavi, ki jo je opravila Študentska organizacija Slovenije (ŠOS), si dobra tretjina študentov (36 odstotkov) brez dela prek študentskih servisov ne bi mogla privoščiti študija. Predsednik ŠOS Miha Ulčar je poudaril, da bi poseganje v panogo študentskega dela s časovnim omejevanjem močno omejilo dostopnost študija mladim, študirali pa bi samo še otroci premožnih staršev: “S študentskim delom pa študentje pridobivajo tudi dragocene izkušnje, ki jih sicer ne bi mogli.”
Takšna sprememba bi verjetno prizadela tudi študentske servise. Svetovalec na E-študentskem servisu Peter Šraj je poudaril, da je 90 dni sorazmerno malo, saj že počitnice trajajo dva meseca: “Ne vemo še, kako bi se poznalo, vendar bi bil to gotovo udarec panogi. Na vseh servisih je veliko študentov, ki delajo s stalnimi, torej trimesečnimi napotnicami.” Direktor študentskega servisa Keš Aleksander Ogrizek pa je sporočil, da je to še eden izmed administrativnih ukrepov, ki kaže, da na ministrstvu ne obvladujejo problematike zaposlovanja mladih.