Manj denarja za osnovne šole

Odbor DZ za kulturo, šolstvo, šport in mladino na nujni seji obravnava predlog rebalansa proračuna. Minister Igor Lukšič meni, da predlog ni tako globoko "zarezal" v vitalne potrebe in funkcije na področjih šolstva in športa.

Objavljeno
02. julij 2009 19.55
Mo. B. /STA
Mo. B. /STA
Ljubljana - Odbor DZ za kulturo, šolstvo, šport in mladino na nujni seji obravnava predlog rebalansa proračuna. Minister Igor Lukšič meni, da predlog ni tako globoko "zarezal" v vitalne potrebe in funkcije na področjih šolstva in športa. Po besedah državnega sekretarja na kulturnem ministrstvu Stojana Pelka bo zaradi rebalansa delno počakala obnova spomenikov.

V skladu z rebalansom naj bi se ministrstvu za šolstvo in šport sredstva skrčila za okoli 28 milijonov na skupaj 1,309 milijarde evrov. Ministrstvo za kulturo pa bi bilo ob okoli 16 milijonov, s čimer bi skupna sredstva za ta resor znašala 198 milijonov evrov.

V uvodni predstavitvi je minister za šolstvo in šport Lukšič kot najbolj bolečo zgodbo izpostavil zmanjšanje investicij v osnovnem šolstvu.

Od 28 milijonov evrov celotnega manjka za resor jih 10 milijonov, tako Lukšič, sicer izhaja iz ocene, da ne bo mogoče realizirati črpanja evropskih sredstev, tako da ne gre za dejanski premik sredstev znotraj proračuna.

Od posameznih postavk je Lukšič navedel postavko nordijskega centra v Planici, kjer so izpadli skoraj štirje milijoni zaradi zapletov pri odkupu zemljišč, medtem ko so se na področju osnovnega šolstva zaradi zmanjšanja sredstev v višini več kot petih milijonov odločili, da ne gredo v javni razpis za investicije.

Na področju splošnega srednjega in poklicnega izobraževanja je primanjkljaj okoli 11 milijonov, na tem področju pa so po Lukšičevih besedah "malo prerazporedili" prioritete in kot ključno izpostavili dograditev kuhinj z namenom, da bi omogočili realizacijo projekta tople dijaške prehrane.

Državni sekretar Pelko je v svoji predstavitvi spomnil, da je budžet kulturnega resorja s prejšnjim rebalansom prvič presegel 200 milijonov. Največji delež rezov je sicer, tako Pelko, bil pri različnih postavkah t.i. kulturnega tolarja. Ker ta denar še ni bil razporejen, pa s tem manjkom ne bodo naredili usodne škode, je še ocenil Pelko.

Z drugim rebalansom bodo sicer v letu 2009 poleg obnove spomenikov delno počakali tudi nekateri javni zavodi na področju kulture in pa področje ljubiteljske kulture, je dodal državni sekretar.