Maribor – Ko je dr. Danijel Rebolj s fakultete za gradbeništvo maja uradno prevzel funkcijo rektorja Univerze v Mariboru, mu je v inavguraciji zdaj že nekdanji rektor dr. Ivan Rozman skupaj s predsednikom volilne komisije dr. Šimetom Ivanjkom predal rektorske insignije. Teh zdaj na univerzi nimajo več. Od nekaterih ogorčenih profesorjev smo izvedeli, da so izginile, Teodor Lorenčič z mariborske univerze pa je pojasnil: »Insignije rektorja Univerze v Mariboru red. prof. dr. Danijela Rebolja se niso izgubile ali založile, ampak so bile ukradene. Krajo smo prijavili policiji, ki to tudi preiskuje. Zaradi preiskave, ki poteka, vam o tem ne moremo dati podrobnejših informacij.«
Prosili smo jih, naj nam zaupajo, kdaj natančno so opazili, da insignij ni, in ali pogrešajo še kaj drugega. Zanimala nas je tudi njihova vrednost, zgodovina, a smo prejeli skop odgovor: »Povsem razumljivo je, da vas odgovori na postavljena vprašanja zanimajo in da bi bili zanimivi za širšo javnost, vendar bi bili odgovori v nasprotju z interesi policijske preiskave in tako tudi v nasprotju z javnim interesom. Želimo pa si, da bi bila policija v preiskavi uspešna. Prosim vas za razumevanje. Po koncu preiskave bomo javnost nemudoma seznanili z izsledki in rezultati.«
S pojasnili so bili zgovornejši na univerzah, kjer insignije še hranijo. Univerzi na Primorskem (UP) jo je leta 2004 poklonil avtor oblikovalec Oskar Kogoj skupaj z vinarjem Ladom Humarjem. »Oskar Kogoj je tudi avtor simbola UP, morskega konjička. Insignije so narejene iz srebra. Tvorijo jih povezani morski konjički kot simbol UP, na sredini pa je na manjšem krogu izpisano ime naše univerze in znak UP. Hranimo jih v ognjevarni kovinski varnostni omari,« so povedali.
Iz kabineta rektorja ljubljanske univerze so nam sporočili, da je rektorska veriga nastala leta 1929 ob deseti obletnici univerze na pobudo takratnega rektorja Milana Vidmarja. »Načrt zanjo je delo arhitekta Jožeta Plečnika. Izdelali so jo v Ljubljani in Pragi, pri izdelavi pa je bila precej preoblikovana. Prvič je bila predstavljena na slovesnosti ob deseti obletnici univerze 22. junija 1929, ko jo je ljubljanski župan slovesno predal rektorju.« Veriga sama nima velike denarne vrednosti, ima pa veliko simbolno vrednost za Univerzo v Ljubljani. Pojasnili so še, da jo tako kot druge univerzitetne simbole skrbno hranijo in čuvajo ter da ni običajno, da bi po sredstvih javnega obveščanja natančno razkrivali, kako jih varujejo.