Koper – Včerajšnji dan je glede nesrečne gradnje predora Markovec na obalni cesti prinesel dve večji presenečenji. Najprej so v Združenju zakupnikov kmetijskih zemljišč Slovenske Istre sporočili, da jim je ministrstvo za okolje in prostor ugodilo v njihovi pritožbi, tako da bodo lahko obnovili postopek, s katerim bodo poskušali Agencijo RS za okolje prepričati, da jim prizna status stranke v postopku (kot stranski udeleženec) pri izdaji okoljevarstvenega soglasja za gradnjo predora Markovec. Jožef Horvat, predsednik omenjenega združenja, je bil včeraj prepričan, da je s tem že »padlo« okoljevarstveno soglasje, posredno pa tudi gradbeno dovoljenje za ta predor, kar bi gradnjo spet strahovito zapletlo.
Na Agenciji RS za okolje pa so nam potem pojasnili, da je ministrstvo zgolj dovolilo obnovo postopka za morebitno pridobitev statusa stranke v postopku, ker je pošta naredila napako pri vročanju pisma z dokumenti omenjenemu združenju zakupnikov kmetijskih zemljišč. »Ponovitev postopka za pridobivanje statusa stranke v postopku za zdaj v ničemer ne vpliva na samo okoljevarstveno soglasje,« je pojasnila Tanja Dolenc.
Komisija za preprečevanje korupcije je včeraj objavila načelno mnenje, po katerem ravnanje uprave Darsa pri oddaji gradnje predora Markovec na obalni hitri cesti konzorciju več italijanskih podjetij »ustreza definiciji korupcije«. Iz službe za komuniciranje Darsa so odgovorili, da je uprava sprejela odločitev o izboru najugodnejšega ponudnika v skrbi za gospodarnost porabe sredstev iz nacionalnega programa gradnje avtocest v Sloveniji.
»Izbran je bil najcenejši ponudnik, ki v Sloveniji uspešno že gradi predora (Barnice in Tabor na odseku hitre ceste prek Rebernic). Odločitev državne revizijske komisije je bila iz procesno-formalnih razlogov sicer drugačna, kar po mnenju uprave Darsa kaže na to, da veljavni predpisi ne omogočajo vedno najbolj racionalnega in gospodarnega izbora izvajalcev,« je v odgovoru zapisal Matej Kušar z Darsa. Povedal je še, da ni jasno, kdaj bo uprava Darsa odločala o nadaljnjih korakih pri izbiri izvajalca. Ima namreč dve možnosti: lahko ne izbere nikogar in mora zato objaviti ponoven razpis. Lahko se odloči, da delo odda drugemu ponudniku, ki izpolnjuje razpisne pogoje. Zadnja rešitev bi bila najhitrejša in jo vsi kmalu pričakujejo glede na dejstvo, da Dars izbira izvajalca za predor Markovec že od februarja 2006.
Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da so šele s sedmim razpisom prišli tako daleč, da so 6. septembra lani odprli tri ponudbe. Najprej je pooblaščenec delniške družbe za posebno strokovno komisijo ugotovil, da sta zgolj ponudbi dveh slovenskih podjetij (SCT in Primorje) v celoti izpolnjevali vse zahteve iz razpisne dokumentacije. Podobno je na začetku decembra 2007 ugotovila strokovna komisija. Zadnja je za italijanski konzorcij ugotovila, da nima ustreznega referenčnega potrdila o izvedbi del, da nima ustrezne opreme za takšna dela in da nima še treh drugih formalnih potrdil. Zato je strokovna komisija predlagala za izvajalca del obe slovenski gradbeni podjetji. Dars je imenoval še eno strokovno komisijo, ki je 25. februarja ugotovila podobno kot prva, kljub temu je 27. februarja uprava Darsa izbrala konzorcij italijanskih podjetij, izbor je 5. marca potrdil še nadzorni svet Darsa.
Iz petkove izdaje Dela