Marta Kos in MOL že tri leta partnerja

MOL bo za izobraževanja, konference in seminarje svojih uradnikov letos namenila 340.000 evrov. Podjetju GKTI, ki usposablja zaposlene na občini, za dan treninga vsakega posameznika plača 200 evrov.

Objavljeno
24. marec 2010 10.07
Maša Jesenšek
Maša Jesenšek
Ljubljana - Mestna občina Ljubljana (MOL) podjetju GKTI, ki usposablja zaposlene na občini, za dan treninga vsakega posameznika plača 200 evrov. Šole vodenja se je leta 2008 udeležilo 91 uradnikov, lani pa 150. MOL je za to skupno odštela 48.200 evrov. Koliko bodo porabili letos, nam niso sporočili, ker dogovori med mestno upravo (MU) in GKTI še potekajo. V letošnjem proračunu pa je na postavki Stroški konferenc, seminarjev in simpozijev, iz katere plačujejo tudi GKTI, predvideno 74-odstotno povečanje sredstev. Predvidenih je 340.000 evrov; lani so jih porabili 195.000, leta 2008 pa 144.000 evrov.

Poročali smo, da gre za podjetje, v katerem dela znana trenerka komuniciranja Marta Kos Marko, vodi pa ga njen mož Aaron Marko. Omenjena sta tudi dva trenerja od treh, ki usposabljajo mestne uradnike, je sporočil direktor mestne uprave Vasja Butina. Pravi, da so GKTI izbrali z javnim naročilom v skladu s postopki, ki veljajo za storitve na področju izobraževanja.

Za šolo vodenja za uslužbence, za katere župan Zoran Janković pogosto poudari, da so najboljši in jim brezpogojno zaupa, so se na MOL odločili zaradi pomanjkljivih kompetenc na področju vodenja: »Ob kadrovanju za vodstvena mesta ob nastopu mandata župana Zorana Jankovića v MU MOL (načelniki oddelkov, direktorji služb) in organizacijah, v katerih je MOL ustanovitelj ali večinski lastnik, je bilo ugotovljeno, da so kompetence s področja vodenja (znanje, izkušnje, osebne lastnosti) enako pomembne kot strokovne kompetence. Raven teh kompetenc pri vodjih ni bila takšna, da bi zagotavljala enotnost v vodenju organov MU MOL in organizacij MOL, posebno ob zahtevi po ekipnem in usklajenem delu vodij. Zato je bila sprejeta odločitev, da je treba ta znanja vodilnih javnih menedžerjev v MOL s šolo vodenja pridobiti oziroma jih poglobiti pri tistih, ki so jih delno že imeli,« je pojasnil Butina.

Poleg načelnikov in direktorjev služb mestne uprave se izobražujejo direktorji javnih podjetij oziroma zavodov pa tudi podžupana Aleš Čerin in Jani Möderndorfer. Župan ter podžupana Jadranka Dakić in Janez Koželj so sodelovali le na uvodnem in končnem delu treninga, pravi Butina. Na celodnevnih delavnicah udeležence med drugim učijo o motivaciji kot funkciji vodenja, tehnikah vodenja pogovorov s sodelavci, konstruktivni kritiki kot temelju razvoja sodelavcev, javnem nastopanju in prezentiranju, obvladovanju stresa in upravljanju s časom.

Iz tiskane izdaje Dela