Matjaž Švagan: Sem tarča Ropove in Kacinove struje

Zagorski župan in poslanec LDS zanika, da bi se s premierom Janezom Janšo pogovarjal o položaju generalnega sekretarja vlade.

Objavljeno
25. april 2006 21.00
Matjaz Švagan (LDS)
Zagorje – Zagorski župan in poslanec LDS Matjaž Švagan se je po sobotni programski konferenci svoje stranke že tretjič v dobrem letu in pol znašel v nehvaležnem središču pozornosti visoke slovenske politike – tokrat kot tisti poslanec LDS, ki naj bi mu bil predsednik vlade Janez Janša po sicer propadlem scenariju A ponudil mesto generalnega sekretarja vlade. Ali mu ga je res? Švagan je takšne namige za Delo odločno zanikal.

Scenarij A je v kontekstu kritike Janševe vlade, ki da s svojo ministrsko ekipo ni kos izzivom prihodnosti, zaradi česar je primoran iskati dodatnih okrepitev, v uvodnem govoru konference omenil prvak LDS Jelko Kacin. Po njegovem je scenarij A predvideval oblikovanje nove poslanske skupine, preoblikovanje koalicije in imenovanje enega od članov LDS za generalnega sekretarja Janševe vlade. Toda namesto tega se je Janši po Kacinu zgodil scenarij B, to je oblikovanje Partnerstva za razvoj kot dodatna rezerva poslanskih glasov. Kacin Švaganovega imena na konferenci oziroma v pogovoru z novinarji sicer ni omenjal niti v povezavi z enim niti z drugim scenarijem, je pa zelo dvoumno odgovoril na jasno zastavljeno novinarsko vprašanje, ali je imel, ko je govoril o generalnem sekretarju vlade iz vrst LDS, morda v mislih Matjaža Švagana.

Njegov odgovor, češ da »tisti, ki so nas z detajli tega scenarija seznanili, so za stranko izredno dragoceni«, Matjaž Švagan razume kot podtikanje. »Odločno zanikam, da bi se o čem takem s premierom Janšo kadar koli pogovarjal. To je obračun znotraj LDS, in to z Drnovškovimi ljudmi oziroma z ljudmi, ki so mu blizu,« je prepričan Švagan. Prav on je bil namreč edini od »odpadnikov« iz poslanske skupine LDS, ki je na srečanju pri predsedniku države Janezu Drnovšku pred meseci brez zadržkov podprl idejo o Gibanju za pravičnost in razvoj, pred dobrima dvema tednoma pa pomagal odpreti tudi prvo tako imenovano infotočko gibanja v Zagorju, od koder prihaja tudi Drnovšek.

Več o tem si preberite v sredini tiskani izdaji Dela.