Inovatorske dejavnosti medicinskih sester
Medicinske sestre imajo pomembno vlogo pri zagotavljanju in razvoju primarnega zdravstvenega varstva. Geslo mednarodnega dneva medicinskih sester je posvečen tej tradiciji, pojasnjujejo v zbornici in dodajajo, da se zavedajo, da medicinske sestre že dolgo skrbijo tudi za širše determinante zdravja, vključno z izobraževanjem, prihodki, problematiko spolov in družbenim okoljem.
Inovatorske dejavnosti motivira želja po izboljšanju rezultatov pri oskrbi bolnikov ter potreba po zmanjševanju stroškov zdravstva, v izjavi ob mednarodnem dnevu medicinskih sester poudarjajo v zbornici.
"Številne od teh pobud so prinesle pomembne izboljšave zdravja bolnikov in prebivalstva ter zdravstvenih sistemov. Vendar je prispevek zdravstvene nege k inovacijam, ki izboljšujejo zdravstveno varstvo, v poklicu in v širši javnosti ponavadi prezrt, ne dobi ustrezne publicitete ali pa informacija o njem ne doseže ljudi," opozarjajo.
Inovativnost v zdravstveni negi je temeljni vir napredka sistemov zdravstvenega varstva po vsem svetu, poudarjajo v Zbornici zdravstvene in babiške nege. "Nove rešitve, ki jih odkrijejo medicinske sestre, predstavljajo tudi bistveni element prizadevanj, da se soočimo s trenutnimi in prihodnjimi globalnimi zdravstvenimi izzivi - staranje prebivalstva, HIV/aids, tuberkuloza, malarija, povečanje obsega nenalezljivih bolezni, revščina, nezadostni viri in pomanjkanje delovne sile."
Kot pojasnjujejo, potreba po inovativnih rešitvah še nikoli ni bila večja, saj se okolja zdravstvenega varstva po vsem svetu bojujejo, da bi zagotovila pravične, varne in učinkovite zdravstvene storitve ter obenem obvladala stroške.
Mednarodni dan medicinskih sester v spomin na Florence Nightingale
Medicinske sestre obeležujejo svoj dan 12. maja v spomin na Florence Nightingale (1820 - 1910), ki je svoje življenje posvetila osveščanju ljudi o pomenu higiene v zdravstvu. Pripomogla je k ugledu poklica takratnih bolničark in ustanovila Šolo za medicinske sestre in babice. Tam izšolane medicinske sestre so kmalu postale zelo cenjen in iskan kader po vsem svetu.
V Sloveniji je temelje stroki in poklicu medicinske sestre postavila Angela Boškin, ki je leta 1919 kot prva opravljala poklic skrbstvene sestre. Štiri leta kasneje je bila pri Zavodu za socialno higieno in zaščito otrok v Ljubljani ustanovljena prva šola za medicinske sestre, še isto desetletje pa je začela delovati prva stanovska organizacija medicinskih sester v Sloveniji.