Medvedjek je odločal o usodi Slovenije

Jelko Kacin: Po posnetkih letalskih napadov je bilo jasno, da gre za obračun s Slovenijo

Objavljeno
22. junij 2014 17.23
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto
Zdenka Lindič - Dragaš, Novo mesto

Medvedjek - Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Trebnje je pri spominskem obeležju osamosvojitvene vojne na Medvedjeku pripravilo slovesnost ob dnevu državnosti in v počastitev 23. obletnice samostojnosti Slovenije. Nekaj sto udeležencev, med katerimi je bila tudi mati na Medvedjeku ranjenega teritorialca Franca Uršiča, ki je kasneje umrl, je nagovoril takratni minister za informiranje Jelko Kacin.

Kacin, ki se ga večina iz tistih časov spominja kot zelo prepričljivega ministra za domačo in tujo javnost, je poudaril, da so dogodki na Medvedjeku, kjer je bila zaustavljena kolona JLA, spremenili podobo slovenske osamosvojitvene vojne. Prinesli so simpatije in solidarnost do Slovenije in imeli odločilen vpliv na nadaljnji potek osamosvojitvenega dogajanja.

Podobe vzporednih kolon oklepnih vozil JLA, ki se je namenila proti Ljubljani iz Karlovca, in tovornjakov, ob katerih je po letalskem napadu JLA obležalo šest mrtvih tujih voznikov, mrtev pa je bil tudi gospodar bližnje kmetije, so postavile na laž trditve o notranjem obračunu v SFRJ. »Po posnetkih z Medvedjeka je postala vsem razumljiva prava in klasična vojna med napadalcem, Beogradom in JLA, ter napadenim, Slovenijo, TO, Milico in prebivalstvom. Uspeli smo, ker si nismo želeli vojaške zmage, ampak le čimprejšnjo prekinitev sovražnosti, pogajanja in dogovor z napadalci o umiku, kar je bila prava in uspešna pot,« je povedal Jelko Kacin.

Prihodnost je tudi zdaj v naših rokah

Slavnostni govornik Jelko Kacin se ni izognil dogodkom po vojni, ki niso po volji vseh. Opozoril je na preštevanje zaslug, poveličevanje svojih in odrivanje drugih, zlasti milice, nastanek več veteranskih organizacij in še delitev znotraj njih. Poudaril je, da prihodnost - drugače kot ob referendumu pred 24 leti - zanima premalo ljudi, ki zaradi vsiljevanja referendumov o manj pomembnih in nerazumljivih stvareh vse manj hodijo na volišča. »Deset let smo že v EU, pa ne prepoznamo neštetih priložnosti 500-milijonskega skupnega trga, zato nas mnogi prehitevajo. Čas je za spremembe, ki pa jih lahko sprožimo in uveljavimo le sami,« je poudaril Kacin z opozorilom, da lahko vzamemo svojo usodo v svoje roke z bolj množično udeležbo na volitvah.