Mestni svetniki niso dokončali dela

O prodaji zemljišč za džamijo ljubljanski mestni svetniki niso želeli glasovati. Bolje je šlo pri odločanju o Potniškem centru Ljubljana in prodaji zemljišč za študentske domove.

Objavljeno
19. september 2006 09.25
Ljubljana – Ljubljanski mestni svetniki so po prekinitvi izredne nadaljevali redno sejo. Po proceduralnih zapletih in večkratnem preverjanju navzočnosti so se lotili razprave o programu prodaje zemljišč v katastrski občini Trnovsko predmestje, ki so z odlokom namenjena gradnji za verske in kulturne dejavnosti, vendar o programu prodaje zaradi nesklepčnosti niso glasovali.

Po zapletih s sklepčnostjo na izredni seji je bil mestni svet na nadaljevanju redne seje sklepčen in je sprejel spremembo dnevnega reda julijske seje. Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je namreč županjo prosil, da program prodaje poslovnih prostorov na Trdinovi ulici 10, kjer deluje Policijska postaja Ljubljana Center, obravnavajo prednostno.

Svetniki so nato sprejeli program prodaje poslovnih prostorov v stavbi Trdinova ulica 10, za nakup katerih ima ministrstvo rezerviran del proračunskih sredstev in želi skleniti kupoprodajno pogodbo in plačati nepremičnino še v tem letu. Na podlagi cenitvenega poročila naj bi Mestna občina Ljubljana s prodajo dobila 487,5 milijona tolarjev.

Le ko bi morali odločati ...

Svetnik Liste za čisto pitno vodo Mihael Jarc, ki je v javnosti najbolj znan kot pobudnik razpisa referenduma o gradnji džamije v Ljubljani, je v skladu z napovedjo v svoji razpravi "povzročil, da se bo zadeva odvijala na nenavaden način, čeprav vse v skladu s statutom in poslovnikom občine". Županja mu je po več opozorilih vzela besedo za razpravo, saj se ni držal obravnavane teme. Jarc je nato večkrat zahteval preverjanje sklepčnosti, da bi dosegel prekinitev seje, vendar je bil mestni svet ves čas sklepčen. Ko pa bi morali odločati, mestni svetniki niso prijavili navzočnosti.

Podobno kot pri zadnjem glasovanju na izredni seji, ko naj bi svetniki glasovali o sklepu, ki predvideva podpis pogodbe o javno-zasebnem partnerstvu za gradnjo Potniškega centra Ljubljana (PCL), mestni svet o tej točki ni glasoval zaradi nesklepčnosti. Županja je po prekinitvi seje pojasnila, da se bo o morebitnem nadaljevanju obeh sej posvetovala z vodji svetniških skupin.

PCL šele v drugi polovici leta 2009?

Če svetniki izredne seje v tem mandatu ne bodo nadaljevali, županja pričakuje, da bo o sklepu, ki predvideva podpis pogodbe o javno-zasebnem partnerstvu, odločal mestni svet v naslednjem mandatu. Kot drugo možnost pa je Simšičeva omenila podaljšanje pogajanj o strateškem partnerstvu za gradnjo PCL za pol leta, kar pomeni, da se bo rok za končanje PCL zamaknil v drugo polovico leta 2009.

Na izredni seji so sicer sprejeli predlog odloka o zazidalnem načrtu za območje Potniškega centra Ljubljana (PCL) in predlog odloka o programu opremljanja za območje PCL. Po dobri uri razprav za zaprtimi vrati o sklepu v zvezi s skupnim vlaganjem za izgradnjo PCL pa mestni svetniki o sklepu zaradi nesklepčnosti niso glasovali.

Poglobitev železniških tirov razdelila in združila svetnike

V skladu s poslovnikom je mestni svet razpravljal le o tistih členih predloga odloka o zazidalnem načrtu za območje PCL, h katerim so bili vloženi amandmaji. Razvnela se je razprava o poglobitvi železniških tirov. Po dvajset minutnem odmoru pa so svetniki dobili na klopi amandmaje, ki so jih skupaj vložili svetniki SDS, NSi, LDS in SD ter svetniki Zelenih Slovenije, SLS in NSi, kar se v tem mandatu še ni zgodilo.

Svetniki so po dobrih treh urah proceduralnih predlogov in razprav predlog zazidalnega načrta sprejeli s 25 glasovi za in nič proti. Sprejeli pa so tudi tri od štirih vloženih amandmajev in sklep, vsi se nanašajo na morebitno poglobitev železniških tirov.

Dobri obeti za študente

V okviru izredne seje so svetniki v razpravah o programu prodaje zemljišč za študentske domove za Bežigradom vnovič zahtevali dodatne garancije, da bo investitor na tem zemljišču gradil študentske domove in ne stanovanja za trg. Pooblaščenka županje za vodenje oddelka za gospodarjenje z zemljišči Nuša Dolgan je povedala, da bodo zemljišča, katerih osnovna namenska raba je opredeljena kot površine za inštitute, šolstvo in zdravstvo, prodali na podlagi javnega zbiranja ponudb. V skladu z junija letos opravljeno cenitvijo je določena izhodiščna cena 494,8 milijona tolarjev oziroma dobra 2 milijona evrov brez davka na promet z nepremičninami, je dejala Dolganova. Svetniki so program prodaje potrdili.

O džamiji mestni svet v novem mandatu

Glede programa prodaje zemljišč za džamijo pa je Simšičeva pojasnila, da Larazisti do občine in zemljišč nimajo več zahtevkov, zato bo o pripravljenem gradivu lahko odločal mestni svet v novem mandatu tudi prihodnje leto. MOL naj bi nezazidana stavbna zemljišča ob Cesti dveh cesarjev v izmeri približno 16.000 kvadratnih metrov prodala z javnim zbiranjem ponudb po enofaznem postopku, z zavezujočimi ponudbami. Na podlagi cenitvenega poročila z dne 17. januarja, ki ga je pripravil pooblaščeni ocenjevalec vrednosti nepremičnin Boris Pavličič, znaša vrednost zemljišč, ki so predmet tega posameznega programa prodaje, 496 milijonov tolarjev oziroma dva milijona evrov.

Grožnjam se niso pustili

Kot je znano, je poslanska skupina SNS pred nadaljevanjem redne seje pozvala mestne svetnike, naj z odločanjem in dokončno odločitvijo o prodaji zemljišč za gradnjo džamije počakajo na obdobje po lokalnih volitvah. Županja pa je pred začetkom za ponedeljek sklicane izredne seje pojasnila, da so na MOL prejeli grozilno pismo v zvezi z obravnavo programa prodaje zemljišč, namenjenih džamiji. V mestni hiši so veljali posebni varnostni ukrepi, saj so Slovenski orli v pismu zagrozili, da bodo v skrajnem primeru likvidirali nekaj gorečih zagovornikov gradnje džamije, članov ljubljanskega mestnega sveta. Mestni svet je kljub temu zasedal.