Celje – V proračunu Mestne občine Celje (MOC) za leto 2017 je pod postavko Urejanje občinskih zemljišč za projekt Hermanov trg predvidenih 150.000 evrov. V letih 2018 in 2019 bi zanj potrebovali še 21 milijonov evrov. Večji del bi MOC rada dobila iz nepovratnih sredstev EU. Toda zemljišče je v lasti podjetja Hermanov trg iz Skupine Maksimilijan, katere lastnik je Aleksander Jančar. Kako bo MOC to izpeljala in zakaj je Hermanov trg pred šestimi leti sploh prodala?
Občina na zemljišču ob robu starega mestnega jedra načrtuje stanovanjski vili s poslovnimi prostori v pritličju ter zelene površine, pod trgom pa dve do tri etaže garaž. Denarja za celotno investicijo nimajo, zato razmišljajo o javno-zasebnem partnerstvu, nepovratnih sredstvih EU, lastnih sredstvih ali o kombinaciji vsega. Morajo pa naročiti projekt in dobiti gradbeno dovoljenje, za kar so leta 2017 rezervirali 150.000 evrov.
Na občinskem oddelku za okolje, prostor ter komunalo, ki ga vodi Dušan Slapnik, pravijo, da je občina junija 2010 družbi Maksimilijan na javni dražbi 5614 kvadratnih metrov zemljišča Hermanovega trga prodala po 330 evrov za kvadratni meter in po plačilu davka dobila 1,482 milijona evrov. Jančar je po nakupu dosegel spremembo prostorskega akta, a se zaradi recesije potem ni odločil za načrtovano gradnjo stanovanj in poslovnih prostorov. Financirati je moral arheološka izkopavanja, potem pa je gradbeno jamo zasul. Arhitekt Nande Korpnik je že tedaj opozarjal, da takšen urbanizem, ko občina prodaja zemljišča, potem pa prilagaja svoje prostorske akte, ni dober.
Občina uredi parkirišče
Novembra 2013 je večji del Hermanovega trga, ob katerem je stavba Maksimilijan, v njej pa sedež Skupine Maksimilijan, najelo celjsko občinsko podjetje ZPO – družba za upravljanje s parkirišči in javnimi objekti; najprej za tri leta od družbe Maksimilijan, novembra letos pa ponovno za tri leta, a od družbe Hermanov trg. Robert Hostnik iz ZPO je pojasnil, da so v treh letih za najemnino Jančarjevima podjetjema plačali 190.000 evrov. Na parkomatu in s prodajo parkirnih dovolilnic so v tem času na Hermanovem trgu pobrali 260.000 evrov.
ZPO nima v načrtu odkupa Hermanovega trga, jim je pa znano, da so pod stavbami v zasebni lasti pod trgom načrtovane garaže za javno parkirišče. Slapnik z MOC je na vprašanje, ali bodo zemljišče odkupili, odgovoril: »MOC od lastnika ni odkupila zemljišča in ga tudi ne namerava odkupiti. Varianta je javno-zasebno partnerstvo.«
Tudi Aleksander Jančar prodajo izključuje: »Hermanovega trga ne prodajam ne občini ne komu drugemu. Na njem bom gradil stanovanja za trg. Mi je pa že pol leta znano, da ima občina z njim načrte. Resnega sestanka v zvezi s tem z menoj še niso imeli, so se pa zanimali za gradbeni projekt in napotil sem jih na projektante, ki so mi ga izdelali.«
Scenariji z luknjami
Na MOC smo spraševali, kako bo občina za investicijo dobila gradbeno dovoljenje in evropska sredstva, če ne bo lastnica zemljišča. S Slapnikovega občinskega oddelka smo prejeli daljše pojasnilo, ki razkriva, da vse rešitve še niso domišljene.
Občina ima več scenarijev za gradnjo varovanih in najemniških stanovanj. Ena izmed boljših lokacij je zaradi bližine doma upokojencev prav Hermanov trg. Obenem je med prioritetami MOC tudi urejanje prometnega režima in mirujočega prometa znotraj starega mestnega jedra. »Če bo omenjeni projekt implementiran, bi razvoj Hermanovega trga odgovoril na vse tri zgoraj naštete potrebe. Projekt predvideva gradnjo lamele z varovanimi stanovanji, lamele z najemniškimi stanovanji, gradnjo podzemnih garaž in ureditev pripadajočega odprtega prostora,« so razložili.
A če so potrebe in prednostne naloge občine znane, je manj jasno, kako bi gradnjo na Hermanovem trgu financirali. Kot rečeno, na občini razmišljajo o javno-zasebnem partnerstvu, v katero bi bili vključeni lastnik zemljišča, potencialni investitorji, bodoči upravljavci, bodoči lastniki stanovanj in evropski denar. »Na ministrstvo za okolje in prostor (MOP) smo v pričakovanju razpisa za nepovratna sredstva iz Celostnih teritorialnih naložb (CTN) že naslovili vprašanje v zvezi z načinom izvedbe investicije Hermanov trg z evropskimi sredstvi. Odgovora še nismo prejeli,« je sporočil Slapnik.
Možnost je stavbna pravica
Vse bo torej odvisno od tega, kakšni bodo pogoji razpisa. Na MOC napovedujejo, da bodo projekt Hermanov trg prilagodili tako, da bo mogoče evropski denar dobiti. In če ga bo mogoče dobiti – ne nazadnje lahko prijavljeni projekt tudi izpolnjuje vse razpisne pogoje, pa zaradi omejenih sredstev nepovratno financiranje EU ni odobreno – bo vendarle šlo le za občinsko sofinanciranje investicije na Hermanovem trgu.
Ena izmed možnosti je, da MOC od na zemljišču pridobi stavbno pravico. Na MOP smo vprašali, če bo razpis za evropska sredstva iz naslova CTN dopuščal dodelitev sredstev za investicijo v javno-zasebnem partnerstvu ali za gradnjo s stavbno pravico. Jasnega odgovora nismo dobili. Napotili so nas na prebiranje navodil za organe upravljanja in dodali, da več lahko izvemo na Ministrstvu za finance.
Če povzamemo: MOC je Jančarju pred šestimi leti prodala zemljišče, ki ga zdaj potrebuje, zanj je občinsko podjetje plačevalo najemnino, zdaj pa bi MOC tam gradila z evropskim denarjem in morda od Jančarja tudi kupila stanovanja.