Minister, ki je priznal

Gregor Golobič je priznal najbolj smrtonosen politični greh: da javnosti ni govoril resnice. In še za slovenske razmere usoden podatek: medijem je zatajil svoje premoženje.

Objavljeno
03. junij 2009 21.51
Posodobljeno
03. junij 2009 21.51
Tanja Starič
Tanja Starič
V tem trenutku še ni jasno, kdaj bo Gregor Golobič, predsednik druge najmočnejše vladne stranke, odstopil z ministrskega položaja. Manj dvomov je o vprašanju, ali bo to sploh storil. Sporočilo predsednika vlade Boruta Pahorja je bilo namreč presenetljivo jasno. Golobič ima deset dni časa za razmislek; če v tem času ne bo ukrepal, bo to storil premier. Pahor tako ne ministru ne samemu sebi ne pušča več veliko manevrskega prostora.

Začelo se je kot ena od številnih predvolilnih afer, ki navadno brez epiloga utonejo v pozabo - s fotokopijami izpiskov domnevno nezavarovanih kreditov podjetja Ultra pri NLB. V nekaj dneh se je dogodek preobrazil v največjo afero v mandatu sedanje vlade, z nepredvidljivimi političnimi posledicami. Gregor Golobič je namreč v sredo priznal najbolj smrtonosen politični greh: da javnosti ni govoril resnice. In še za slovenske razmere usoden podatek: medijem je zatajil svoje premoženje. Podrobnosti, da minister ni kršil zakonov in da lastniškega deleža v Ultri ni prikrival državi, so v tistem trenutku postale nepomembne.

Analitike morda muči vprašanje, kako se je to lahko zgodilo enemu najbolj izkušenih slovenskih politikov, ki je svojo vrnitev v prve vrste vezal na obljubo o novi, drugačni politiki, a tudi ta enigma je v luči objektivne odgovornosti ministra za zdaj le stranski rokav zgodbe.

V vsakem primeru se v bližnji prihodnosti, če minister odstopi in tudi če tega ne bo storil, odpira cela vrsta šriših političnih dilem. Golobič je v veliki meri stranka Zares in njegov odhod zato lahko pomeni tudi začetek konca sedanje vlade. Bo Zares ostal v koaliciji, če bo iz nje odšel predsednik? Lahko Pahor sestavi vlado na novo, s katero od opozicijskih strank? Kakšen bo slovenski politični prostor v svinčenih gospodarskih časih, če bo državo vodila oslabljena vlada, hkrati pa novih volitev zaradi zapletenih postopkov ne bo mogoče razpisati? Bo svojo priložnost poskušal izkoristiti Janša, ki prav tako ne more sestaviti večine brez ene od strank iz nasprotnega političnega brega?

Čez štiri dni bodo volitve, ki ne bodo odločale o usodi vlade. Morda pa je to že storil minister; takrat, ko ni povedal resnice, in zdaj, ko je to priznal.