Minister Lahovnik o izgubi, minister Križanič o pribitku

Minister Lahovnik trdi, da bi večja obdavčitev z dohodnino zmanjšala prihodke iz tega vira za 20 milijonov, Križanič mu odgovarja, da bi jih povečala za 16 milijonov evrov.

Objavljeno
03. september 2009 22.45
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc
Ljubljana - Nova davčna razreda s 45-odstotno in 50-odstotno stopnjo za neto dohodke nad 30.500 evri - ki ju je predlagalo ministrstvo za finance, vlada pa že zavrnila - še nista pozabljena. Mladi Forum SD, podmladek stranke, iz katere izhaja minister za finance Franc Križanič, je včeraj ministru izročil pismo podpore zamisli o višji stopnji obdavčljivosti čistih dohodkov nad 30.500 evri. Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik, ki je novim razredom takoj javno nasprotoval, se je včeraj po zasedanju vlade na novinarsko vprašanje znova opredelil do večje obdavčitve in ponovil: »Delo je v Sloveniji nadpovprečno obremenjeno, zato bom vedno nasprotoval dodatni obdavčitvi dela z dodatnimi dohodninskimi razredi.«

Matej Lahovnik se je proti višjim stopnjam na dohodninski lestivici znova izrekel približno petnajst minut po drugi uri med pogovorom z novinarji po včerajšnjem zasedanju vlade, le malo pozneje so na ministrstvu za finance že pripravljali podatke, s katerimi so zanikali Lahovnikove trditve, da bi ob uveljavitvi predloga finančnega ministra za uvedbo dveh novih dohodninskih razredov s to dajatvijo v resnici pobrali 20 milijonov evrov manj kakor zdaj. Že pred 16. uro so z Župančičeve 3 sporočili, da bi z dvema novima dohodninskima razredoma lahko zbrali približno 16 milijonov evrov dodatnega denarja: »S predlagano novelo zakona, po kateri bi se spremenila davčna obremenitev nekaterih zavezancev, naj bi se zvišali javnofinančni prihodki iz dohodnine.

Zaradi predlaganega povečanja dodatne splošne olajšave bi se davčna obremenitev zavezancev zmanjšala, kar bi po ocenah pomenilo izpad prihodkov od dohodnine za približno 11,6 milijona evrov. Zavezancem z dohodki nad dvainpolkratnikom povprečne plače, ki bi bili razporejeni v novi predlagani četrti in peti davčni razred, bi se davčna obremenitev povečala, kar bi po naših ocenah zagotovilo za približno 50 milijonov evrov dodatnih prilivov. Zaradi načrtovane ponovne uvedbe stanovanjske olajšave bi se proračunski prihodki po naših pričakovanjih zmanjšali za 20 milijonov evrov. Po naših ocenah bi se viri iz dohodnine znižali za približno dva milijona evrov tudi zaradi povečanja odstotka donacije za humanitarne namene. Neto učinek predlaganega zakona bi tako po opravljenih izračunih znašal 16,4 milijona evrov.«

Več v tiskanem Delu.