Ministri in poslanci zagotavljajo, da se ne bojijo napadov

V slovenskem parlamentu so po petkovem razkritju grožnje z atentatom varnost vidno poostrili. Katarina Kresal je zagotovila, da bodo trem policistom podelili odlikovanja.

Objavljeno
13. julij 2009 22.40
Tanja Starič
Tanja Starič
Ljubljana - V slovenskem parlamentu, kjer je bila danes popoldne skoraj celotna ministrska ekipa, so po petkovem razkritju grožnje z atentatom varnost vidno poostrili; pred stavbo je bilo več policistov, v njej pa več varnostnikov. Kljub temu so vsi politiki, ministri in poslanci zagotavljali, da se počutijo varne. Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je zagotovila, da bodo trem policistom, ki so v petek preprečili poskus bombnega napada, podelili odlikovanja; kakšna, se bodo odločili jutri. Nad ravnanjem policistov so navdušeni tudi drugi politiki. »Perfektno so opravili svoj posel, moramo jim čestitati in jih nagraditi, tudi finančno,« je dejal minister za zdravje Borut Miklavčič.

Predsednika vlade Boruta Pahorja, ministrico Katarino Kresal in ministrico za obrambo Ljubico Jelušič, ki sodijo med varovane politike, so včeraj spremljali samo stalni varnostniki. »Obrambno ministrstvo skrbi za varnost drugih državljanov, zato se pravzaprav moram počutiti varno,« je dejala ministrica Jelušičeva, ki je obenem priznala, da je zaskrbljena. »Takšno dejanje je spodbujeno s sovraštvom, ki nastaja tudi zaradi političnega dogajanja med obema državama. Vemo sicer, da gre za bolnega človeka, ampak takšnih je še nekaj. Problem nastane, ko ljudje mislijo, da obstajajo preprosti odgovori na zapletena meddržavna vprašanja in da morajo vzeti stvari v svoje roke. Potem se moramo resnično vprašati, kako smo ravnali v političnih, diplomatskih in tudi v medijskih razpravah.«

Tudi poslanec Bojan Kontič (SD) pravi, da je dogodek opozorilo politikom, da je pomembno, kaj govorijo v javnosti. Obenem je prepričan, da se na podlagi tega dogodka ne bi smelo prehitro sklepati. »Takšni primeri se na žalost dogajajo tudi drugod po svetu. Zadovoljni smo lahko, da so pristojni organi reagirali tako, kot so.« Poslanec Vinko Gorenak (SDS) je potrdil, da »počutje ob taki novici zagotovo ni prijetno«. Tudi on meni, da glede na splošne varnostne razmere in na usposobljenost policije, zlasti tiste na schengenski meji, temu posameznemu primeru ni treba posvečati prevelike pozornosti. Potrdil je še, da dogodek lahko razumemo tudi kot opozorilo, da bo vendarle treba umiriti odnose med državama: »Če najodgovornejši politiki nastopajo ultimativno, če slišimo, kar se je dogajalo zlasti na hrvaški strani, ostre in izključujoče tone, to zagotovo ne vpliva dobro na državljane.«