»Odločitve na vladi se ne sprejemajo pet pred, ampak pet čez dvanajsto«

S ponedeljkom se v šole vračajo 4. in 5. razredi, od srede preostali učenci, dijaki ostajajo doma.

Objavljeno
28. maj 2020 14.50
Posodobljeno
28. maj 2020 17.03
Učenje na daljavo v času epidemije koronavrusa. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Aljaž Vrabec, Špela Kuralt
Aljaž Vrabec, Špela Kuralt
Na drugi današnji novinarski konferenci o aktualnem dogajanju v zvezi z novim koronavirusom so sodelovali ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec, direktor NIJZ Milan Krek in vladni govorec Jelko Kacin.



Kacin je sporočil vladni odlok, da se lahko od 1. junija na javnih mestih zbira do dvesto oseb, odpirajo se lahko tudi vsi hoteli, fitnesi in velnesi.
 

Kustec: Dijaki ostajajo doma


image
Simona Kustec, ministrica za šolstvo. FOTO: Blaž Samec/Delo
Sočasno so sporočili še, da se s ponedeljkom v šole vračajo učenci 4. in 5. razredov, od srede še preostali učenci. »Prepričana sem, da je vračanja v šole eden ključnih momentov normalnega življenja. Naše odločitve temeljijo na dveh stebrih stroke; zdravstvene in šolstva,« je rekla ministrica Simona Kustec. »Osnovno vodilo ostaja, da v vrtce in šole pridejo samo zdravi otroci in učitelji.«

Od ponedeljka tako v vrtcih, razredih prvega triletja in devetih razredih ne bo več delitev na manjše skupine. »Imamo ugodno epidemiološko sliko in dobre izkušnje z odpiranjem vrtcev in šol. Pri tej odločitvi so nas vodile tudi življenjske izkušnje, jasni cilji in nameni,« je rekla ministrica, ki se je opravičila za vse dosedanje težave zaradi omejene možnosti šolanja zaradi epidemije.

Zraven je Simona Kustec še potrdila, da ostaja navodilo o eni oceni za zaključek polletja tudi po vrnitvi v šole.

Še naprej sicer omejitve veljajo za srednje šole. »Zaradi nemotene izvedbe zaključnih izpitov in mature ob upoštevanju varnostnih ukrepov bo izobraževanje v srednjih šolah še naprej potekalo po sedanjih pogojih,« je potrdila ministrica. »Dijaki bodo šolsko leto tako zaključili z izobraževanjem na daljavo.«

Prvi odziv: V ponedeljek se bodo v vrtce vrnili vsi


Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj je dejala, da se v vrtcih zelo veselijo prihoda vseh otrok in da so tako odločitev vlade težko čakali. Povedala je, da so starši že med tednom množično klicali, da bi otroke 1. junija pripeljali v vrtce: »Po naših podatkih je v nekaterih vrtcih prijavljenih 100 odstotkov otrok, torej se bodo v ponedeljek vrnili vsi. V povprečju pa naj bi v ponedeljek v vrtce prišlo okoli 85 odstotkov vpisanih otrok.«
 
Bogatajeva je še dejala, da so upali, da bodo informacijo o odpiranju vrtcev dobili prej: »Veliko je treba pripraviti pred ponedeljkovim odprtjem za vse otroke. Treba je naročiti živila, pripraviti posteljnino, poklicati nazaj zaposlene. Do danes, ko smo dobili okrožnico, smo bili popolnoma brez informacij.« Se pa vendarle Bogatajeva veseli vnovičnega polnega zagona tudi zaradi omiljenih ukrepov: »Glede na to, da je epidemija preklicana, priporočil, kot so bila, ni več. Bomo pa še vedno imeli poostreno higieno, omejili bomo druženje med posameznimi skupinami otrok. Tudi igrala bodo odprta. Seveda pa bomo sprejeli le zdrave otroke in tudi le zdrave zaposlene.«


Dnevno dogajanje spremljamo - TUKAJ

 

Krek: Z odpiranjem države se povečuje tveganje


image
Milan Krek. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
O vračanju otrok v šolo je spregovoril tudi Milan Krek. »Trenutno odpiramo Slovenijo in s tem se povečuje možnost za širjenje okužb. Včeraj smo imeli dve novi okužbi, danes eno. Skrbeti moramo za varno okolje za učence, učitelje in vse, ki delajo v šoli, enako pa tudi za vse domače, kamor se šolarji vračajo,« je povedal direktor NIJZ. »Z vsemi sproščanji povečujemo možnost okužbe. Če se bo okužba spet razširila, bomo morali ukrepe spet preučiti. Hitro lahko spet pridemo v situacijo, da bomo vladi spet predlagali razglasitev epidemije.«

V šolah bodo imeli zaradi nizke prekuženosti večje razrede. »V razredih priporočene razdalje razumljivo ni mogoče vzdrževati, lahko pa jo na hodnikih, jedilnicah in avtobusih. Zelo pomembno je, da se razredi ne mešajo, ampak da se učenci ves dan nahajajo v svojem razredu,« je povedal Krek.

Hkrati je poudaril, da je za otroke v istem razredu nesmiselno nošenje mask, učitelji naj jih nosijo tudi zaradi lastne zaščite. »Veliko učiteljev in profesorjev je starejših od 50 let, zato so rizična skupina. Če zbolijo, jih lahko veliko pristane v bolnišnici,« dodaja Krek in opozarja: »Če ne morete držati telesne razdalje, nosite masko.«

image
Gregor Pečan. FOTO: Špela Kuralt

Odziv ravnateljev: Za pripravo samo kratek vikend


Predsednik združenja ravnateljev osnovnih šol Gregor Pečan je dejal, da je ministrstvo za izobraževanje upoštevalo njihova priporočila glede pouka, da naj poteka spet v takih razredih kot pred začetkom epidemije. Kljub temu je Pečan ogorčen, ker so vnovič okrožnico in navodila dobili prepozno: »Odločitve na vladi se ne sprejemajo pet pred, ampak pet čez dvanajsto! Spet nam ostane en kratek vikend za pripravo vsega in potem upamo, da bo vse v redu v ponedeljek.«
 
Največ težav Pečan pričakuje pri organiziranju šolskih prevozov in pri šolski prehrani: »Normativi za prevoze ostajajo, kar pomeni, da se lahko v 50-sedežnem avtobusu pelje 14 učencev, v 8-sedežnem minibusu trije in v 16-sedežnem minibusu največ šest učencev. Pri nas je na šoli 178 vozačev samo s šolskimi avtobusi, minibusov sploh še nisem upošteval. Jutri moramo dobiti informacijo, koliko otrok bo potrebovalo avtobus, potem pa prevoz tudi organizirati. Pri čemer je velik pogoj – ali bo naš pogodbeni prevoznik sploh lahko priskrbel dovolj avtobusov.«
 
Podobne težave so pri prehrani, saj tudi v tem primeru ukrepov niso omilili, je povedal Pečan: »Najprej moramo preveriti, koliko kosil sploh lahko zagotovimo. V jedilnici je namreč treba upoštevati razdaljo 1,5 metra. To pomeni, da v naši jedilnici, v kateri je sicer lahko 80 otrok naenkrat, ob upoštevanju vseh ukrepov zdaj lahko obeduje le 25 otrok. To pomeni, da bi morali kosilo izpeljati v 14 izmenah! Poleg tega gre zaradi vseh higienskih ukrepov precej počasi.«
 

 

Maske niso več obvezne


Maske sicer niso več obvezne za nikogar. »Nihče vas ne bo kaznoval, če jih ne boste nosili. Kaznoval vas bo virus, če boste zboleli. Če v trgovini ne veste, ali boste lahko vzdržavali razdaljo metra in pol, je pametno, da nosite masko, da zaščitite sebe in druge,« je razložil direktor NIJZ.

Krek je tudi posvaril, da je virus še vedno med populacijo. »Če se bo spet razširil, je povsem možno, da v karanteno zapremo celotno vas ali mesto,« je rekel. »Če ima kdo povišano temperaturo, naj ne jemlje lekadola, da zniža temperaturo in odide v službo. To je neodgovorno. Tudi za bolne je dobro, da se jih čim prej pozdravi. Če imate bolezenske znake, pokličite zdravnika.«