"Ministrska ekipa sposobna predsedovati EU"

Premier Janez Janša je prepričan, da je sedanja ministrska ekipa sposobna predsedovati Evropski uniji v prvi polovici leta 2008.

Objavljeno
05. december 2006 21.33
Premier Janez Janša
Ljubljana – Predsednik vlade Janez Janša je danes na novinarski konferenci ob drugi obletnici delovanja vlade zagotovil, da je ministrska ekipa v sedanji sestavi sposobna predsedovati Evropski uniji v prvi polovici leta 2008. Slovenija je dobro leto pred začetkom predsedovanja EU pripravljena na ta korak najmanj toliko kot druge države, je zagotovil.

"Mirno lahko rečem, da ko gre za ministre, državne sekretarje in predstojnike nekaterih vladnih služb, ki že dve leti sodelujejo v različnih evropskih organih, skoraj zagotovo ni možno pričakovati, da bo predsedovanje povzročilo kakšne velike probleme," je dejal.

"Bistveno je, da bo dobro pripravljena vsebina. Sama organizacija in vodenje različnih organov ali pa tudi dosjejev znotraj EU je v veliki meri rutina. Stvari tečejo normalno, tisto, kjer lahko Slovenija računa na morebitno dodano vrednost, je vsebina in temu posvečamo bistveno pozornost," je dejal Janša in poudaril, da je že pripravljen skupni 18-mesečni vsebinski program predsedovanja prihodnje predsedujoče trojke EU, Nemčije, Portugalske in Slovenije.

Glede priprav na predsedovanje EU je Janša zagotovil, da potekajo v skladu s časovnico, intenzivno poteka kadrovsko usposabljanje. "Nihče na slovenski strani, ki bo opravljal odgovorne naloge v času predsedovanja, tega še ni delal, za vse bo to novo, zato temu posvečamo bistveno več pozornosti."

Prihodnje leto se bodo okrepile priprave na predsedovanje

Odgovorne priprave na predsedovanje Slovenije EU v prvi polovici leta 2008 se bodo prihodnje leto okrepile, je napovedal Janša ter opozoril, da bo zadnje leto mandata vlade "zaznamovano predvsem s tem dejstvom".

Prihodnje leto se bodo nadaljevale tudi priprave na zagotovitev vseh pogojev za vstop Slovenije v schengensko območje. Pričakujemo, da bo Slovenija najkasneje v času slovenskega predsedovanja polnopravna članica schengenskega območja brez notranjih meja, je med drugim poudaril Janša.

Kot je znano, je vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok pred dnevi po sestanku med Janšo, predsednikom NSi Andrejem Bajukom in poslanci NSi zatrdil, da je premier napovedal zamenjave še treh ali štirih ministrov. Sok je dejal, da je Janša izrazil dvom v njihovo sposobnost vodenja resorjev v času predsedovanja EU, Janša je naslednji dan to zanikal, Sok pa je vztrajal pri svojih trditvah.

Glede kritik opozicije, ki tudi izraža dvom v kompetentnost ministrske ekipe v času predsedovanja, je Janša dejal, da si želi, da predsedovanje EU ne bi bila stvar političnega spopada.

Glede pomislekov nevladnih organizacij, da Slovenija ne more predsedovati EU, dokler ne reši vprašanja izbrisanih, je Janša dejal: "V Evropi je na tisoče nevladnih organizacij. O tem, ali bo Slovenija predsedovala EU ali ne, je bilo že odločeno. Slovenija bo predsedovala EU in to dobro."

SD za vključenost DZ pri pripravah na predsedovanje

Predsednik SD in evropski poslanec Borut Pahor premieru Janši predlaga, da bi v pripravah na slovensko predsedovanje Evropski uniji v prvi polovici leta 2008 sodeloval tudi državni zbor. V pismu, ki ga je naslovil na premiera, Pahor predlaga, da bi DZ prihodnje leto periodično oziroma štirikrat v letu obravnaval priprave na predsedovanje uniji. Odločitev o tem Pahor, kot je dejal na današnji novinarski konferenci, prepušča premieru.

Pahor je v pismu zapisal, da sicer ve, da vlada DZ že obvešča o tehničnih, kadrovskih in drugih vidikih priprav na predsedovanje, a se mu zdi, da je za "dodano vrednost" predsedovanja dobro organizacijo priprav treba nadgraditi z vsebinskimi predlogi. "To bi Sloveniji v EU in mednarodni skupnosti prineslo večji ugled in prestiž," je prepričan.

Pri tem je spomnil na dobro izkušnjo iz priprav na vstop Slovenije v EU, v katerih je parlament občasno razpravljal o vstopu v povezavo. Pahor meni, da je ta dialog prispeval k okrepljenemu zaupanju med koalicijo in opozicijo, pa tudi k temu, da je bila Slovenija ob koncu priprav "v dobri kondiciji". "To je tisti presežek, ki bi nas pripravil tudi na predsedovanje uniji," je dejal.

Pahor je, kot je dejal, v pismu posebej zapisal, da predlog za periodično obravnavo priprav na predsedovanje v DZ ni znak nezaupanja v delo vlade, temveč je namenjen temu, da bi celotna slovenska politika med predsedovanjem na mednarodnem področju delovala kot"uspešna reprezentanca". Po njegovem mnenju bi bilo dobro, da bi o vprašanju prednostnih nalog Slovenije med predsedovanjem dosegli konsenz tudi v DZ.

Na današnjo izjavo premiera Janše, da za priprave na predsedovanje EU v državnem zboru zadostuje odbor za zadeve Evropske unije, pa je Pahor dejal, da njegove izkušnje kažejo, da je "večji izplen", če se v proces vključi celoten DZ in vse strani dosežejo konsenz. Menil je še, da je potrebna izmenjava mnenj o stvareh,"o katerih se ne pogovarjamo dovolj", kot so vstop Turčije v EU, širitev unije in ratifikacija evropske ustavne pogodbe.

"Mislim, da Slovenija zmore to nalogo, da je poleg organizacijskega prispevka sposobna dati uniji tudi politični pečat," je še dejal predsednik SD.