Ljubljana - Ministrstvo za promet si je v programu dela za leto 2006 zastavilo 12 strateških ciljev, s katerimi si bo po besedah ministra Janeza Božiča prizadevalo za boljšo mobilnost prebivalstva in oskrbo gospodarstva ter zlitje nacionalnih prometnih tokov z evropskim povezavami. Letos bodo med drugim pripravili nacionalne programe razvoja prometne infrastrukture na področju državnih cest, železnic, pomorstva in letalstva, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani napovedal Božič.
Ocena potrebnih sredstev za prometno infrastrukturo znaša med 17 in 18 milijard evrov, minister pa se zaveda, da takega zneska ni mogoče financirati zgolj iz državnega proračuna. Zato bo treba izkoristiti vse možnosti financiranja, ki se bodo ponudile, denimo iz evropskih sredstev, je dejal.
Za to pa je treba pripraviti tudi dobre projekte, je opozoril minister. Kot je dodal, so dobro pripravljeni le programi izgradnje avtocest, medtem ko so zlasti pri železniški infrastrukturi, ki je najbolj zanimiva za pridobivanje evropskih sredstev, projekti slabi. Zato je minister napovedal, da bo nadzor nad temi projekti prevzel sam.
Predlog resolucije o nacionalnem programu razvoja železniške infrastrukture je projektno zasnovan, terminsko določen in opredeljuje potrebne finančne vire, je zatrdil Božič. Prioritete, ki se bodo začele uresničevati letos, so ocenjene na 10 milijard evrov do leta 2020.
Na področju železniške infrastrukture bodo letos začeli s pripravo dokumentacije za gradnjo drugega tira Divača-Koper, ki naj bi ga zgradili do leta 2015. Začeli bodo z modernizacijo obstoječega tira Divača-Koper, ki naj bi jo po fazah dokončali do leta 2010. Začela pa se bo tudi elektrifikacija in rekonstrukcija proge Pragersko-Hodoš, za katero bo letos potrebnih 6,9 milijarde tolarjev, do dokončanja v letu 2013 pa po ocenah 36 milijard tolarjev, je izpostavil minister.
Gradnja avtoceste se bo nadaljevala
Kljub krčenju proračunskih sredstev za avtoceste (5,9 milijarde tolarjev letos, okoli 10 milijard tolarjev v letu 2007), se bo gradnja nadaljevala nemoteno, saj se bo program financiral z zunajproračunskimi sredstvi, je zagotovil minister. DZ bo tako že ta teden odločal o soglasju za najem kreditov in izdajo obveznic v višini milijarde evrov in državnem poroštvu za te obveznosti Družbe za avtoceste v RS (DARS).
Glede aktivnosti za uvedbo elektronskega cestninskega sistema je minister poudaril, da potekajo skladno z načrti in smernicami EU. Razpisa za testiranje obeh tehnologij sta bila izvedena. Pri razpisu za satelitsko tehnologijo čakajo na sklep državne revizijske komisije glede vložene revizije za razpisno dokumentacijo, medtem ko se razpis za mikrovalovno rešitev izteče 16. februarja. Slovenija pa naj bi bila po ministrovih pričakovanjih v prvi polovici leta pripravljena na uvedbo digitalnega tahografa.
Simoniti predstavil načrte ministrstva za kulturo
Minister za kulturo Vasko Simoniti je na ministrstvu za kulturo opoldne predstavil program ministrstva za letošnje leto. Kot je dejal, bi javnost predvsem rad opozoril na nekatere prednostne naloge, ki zlasti s pridobitvijo normativnih podlag omogočajo nove kvalitativne premike na področju kulture. Sicer pa bo ministrstvo po njegovih besedah nadaljevalo z že utečenimi programskimi vsebinami.
Med prednostnimi nalogami ministrstva za kulturo je Simoniti na področju zakonodaje naštel pripravo novega zakona o varstvu kulturne dediščine, pripravo zakona o spodbujanju vlaganja v kulturo in pripravo zakona o obveznem izvodu.