Ljubljana - Ministrstvo za zdravje bo podjetja, ki so se prijavila na zadnji neuspeli razpis za nabavo operacijskih miz, še ta teden povabilo k pogajanjem, je na današnji novinarski konferenci napovedal minister za zdravje Andrej Bručan. To je po oceni ministra še najhitrejša alternativa, kako priti do operacijskih miz, je dejal. Ponudnike je še pozval, naj "ne iščejo možnosti za pritožbe tam, kjer jih ni".
Če ne bi prišlo do nobenih pritožb, bi lahko postopek zaključili v šestih tednih, kolikor je bil tudi rok dobave operacijskih miz v propadli ponudbi za donacijo družbe Medicoengineering, meni Bručan. Vendar pa ob tem opozarja, da lahko ponudniki tudi tokrat kot v preteklosti izkoristijo institut pritožbe in s tem zavlačujejo postopek.
Bručan: Ni šlo za manipulacijo!
Bručan je razkril tudi vsebino predloga pogodbe, ki so ga Medicoengineeringu poslali v torek. Med pogoji, ki so jih postavili na ministrstvu, so bili poleg triletnega garancijskega roka (torej 36 mesecev brezplačnega servisiranja) še pogoj, da donator sredstev za nabavo donacije ne bo zbiral pri pravnih osebah, v katerih je kapitalsko udeležena država oz. ki so porabnice proračunskih sredstev, ter pogoj, da donator ne bi uveljavljal izključne pravice do vzdrževanja opreme, je navedel minister.
Pri ponudbi za donacijo operacijskih miz po mnenju Bručana ni šlo za manipulacijo. A treba je upoštevati obstoječi pravni red, je dejal minister. S klavzulo o nesodelovanju podjetij v državni lasti so želeli le preprečiti očitke, da so se izognili javnemu razpisu, da pa bo kljub temu plačilo - preko podjetij v državni lasti - vendarle šlo iz javnega denarja.
Cena pri nadaljnjih pogajanjih ne bo ključna
Datuma začetka pogajanj s ponudniki, ki jih bo vodila petčlanska komisija, Bručan za sedaj ni želel napovedati. Komisije ne bo vodil sam, je zatrdil in dodal, da pri pogajanjih cena ne bo ključna, izrazil pa je pričakovanje, da bodo ponudniki znižali cene, ki so jih ponudili v razveljavljenem razpisu. Potrdil je, da bodo možna tudi pogajanja po sklopih, vendar to še ni dorečeno.
Minister za zdravje je med drugim izrazil tudi upanje, da bo predlagana sprememba zakona o reviziji postopkov javnega naročanja, ki bi vladi omogočila, da lahko v primerih, ko bi bila ogrožena življenja ali zdravje ljudi, kljub vloženemu zahtevku za revizijo ne zadrži postopka, sprejeta v manj kot šestih tednih. Tako bi namreč mize lahko naročili tudi v primeru morebitnih pritožb na postopek pogajanj.
Mollier naj bi se udeležil pogajanj
Podjetje Mollier se bo udeležilo pogajanj za nakup 18 operacijskih miz, če bo povabilo ministrstva za zdravje v skladu z zakonodajo oziroma bo sledilo napotkom državne revizijske komisije, ki je že drugič ugotovila, da so nepravilnosti na strani ministrstva, je povedal direktor Molliera Roman Šumak. Dejal je tudi, da se kljub ugotovitvam državne revizijske komisije minister Bručan še naprej spreneveda, zato pričakuje, da se bo tudi med pogajanji dogajalo sprenevedanje.
Šumak tudi meni, da se je pogajanj treba udeležiti, se ponovno pogovoriti o nabavnih cenah operacijskih miz ter o posebnih željah, ki jih kaže minister Bručan in ministrstvo, ki ga vodi, čeprav tega javno nočejo priznati.
Glede propadle ponudbe za donacijo družbe Medicoengineering pa je Šumak povedal, da praktično sploh ni šlo za donacijo, temveč za javno zbiranje sredstev. Pričakuje, da se bodo posamezniki tudi med pogajanji spomnili na podobne donacije ali kakšno drugo sprenevedanje.
Medicoengineering odstopil od donacije
Ministrstvo za zdravje je danes od družbe Medicoengineering prejelo uradni odgovor, da odstopa od donacije za odplačilo 18 operacijskih miz za pet slovenskih bolnišnic, ker ne more izpolniti pogojev, ki jih je ministrstvo postavilo.
Ob usklajevanju pogodbe z družbo Medicoengineering je ministrstvo skupaj s pravnimi strokovnjaki ugotovilo, da zaradi možnih pravnih zapletov donacije ne more sprejeti, če njihovi pogoji ne bodo izpolnjeni.
Brez donacije, ker miz ne bodo mogla plačati podjetja v državni (so)lasti
V trzinski družbi Medicoengineering so odstopili od ponudbe za donacijo operacijskih miz, ker je "ob zahtevanih pogojih ministrstva ni mogoče realizirati", so zapisali v sporočilu za javnost. Glavni razlog naj bi bilo predvsem določilo v predlogu pogojev, ki so jih v torek prejeli od ministrstva, ki pravi, da pri donaciji ne bi smela sodelovati podjetja, v katerih je kapitalsko udeležena država.
Tudi če bi sprejeli omenjeni pogoj, bi namreč lahko zaradi namernega ali nenamernega kršenja tega člena prišlo do ničnosti pogodbe, pojasnjujejo v Medicoengineeringu. Ob tem še dodajajo, da so "zaradi politizacije te donacije sodelovanje že odpovedale nekatere zasebne družbe, ki so pred tem izrazile pripravljenost za sodelovanje".
Ministrstvo se je odločilo, da bo javno naročilo za 18 operacijskih miz nadaljevalo z neposrednimi pogajanji s ponudniki.
Kot je znano, je trzinska družba Medicoengineering, ena od štirih družb, ki so sodelovale na zadnjem razveljavljenem razpisu za nabavo 18 operacijskih miz za pet slovenskih bolnišnic, minulo sredo sporočila, da operacijske mize z vso opremo bolnišnicam podari in tako razreši večletni zaplet z naročilom omenjenih miz.
Tržna vrednost 18 operacijskih miz proizvajalca Marquet s stroški namestitve naj bi znašala okoli 500 milijonov tolarjev, denar pa bi kasneje zbrali z donacijami podjetij. Konec minulega tedna so se predstavniki podjetja sestali z ministrom za zdravje Andrejem Bručanom , da bi se dogovorili o podrobnostih donacije. Zato je ministrstvo za zdravje družbi Medicoengineering včeraj poslalo predlog pogodbe, s katero bi uredili medsebojna razmerja.