Na kulturnem ministrstvu so sprožili postopek na pobudo koordinacijskega odbora stanovalcev Fondovih hiš, ki so na severni strani Plečnikovega stadiona. Stanovalci so opozorili, da je kulturnovarstveno soglasje v nasprotju z nekaterimi kulturnovarstvenimi pogoji, ki jih je ZVKDS določil v upravni odločbi julija 2007.
»Ti pogoji določajo, da je treba ohraniti zidano ograjo na vseh straneh, medtem ko odobreni projekt predvideva porušitev in odstranitev polovice ograje na severni in tretjine na južni strani ... Kulturnovarstveni pogoji tudi izrecno določajo upoštevanje višinskega gabarita, določenega z višino zidu, odobreni projekt pa predvideva obzidavo stadiona s treh strani z več kot 10 metrov visokim objektom, kar večkratno presega višinske gabarite,« ugotavljajo stanovalci Fondovih blokov. Projektu očitajo tudi neupoštevanje vpliva novogradnje na Fondove bloke, ki so prav tako spomeniško zaščiteni. Na koncu ugotavljajo, da ZVKDS »svojih nalog pri izvajanju javnega pooblastila za izdajanje kulturnovarstvenih soglasij ne opravlja zadovoljivo in daje prednost željam zasebnega investitorja, namesto da bi upošteval javno korist«.
MK je kot nadzorni organ v odločbi zapisal, da so ugotovitve stanovalcev »brez nadaljnjega pravilne, sklepi pa povsem utemeljeni«. Poleg tega ugotavlja, da je soglasju mogoče očitati nedoslednost v upravnem postopanju, saj bi moralo biti izdano na projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD), ne pa že na idejno zasnovo.
Direktor ZVKDS Robert Peskar včeraj ni hotel komentirati precej hudih očitkov ministrstva. Dejal je le, da soglasje, ki ga je ministrstvo razveljavilo, niti ni bilo potrebno, saj je bilo dano za idejni projekt, za pridobitev gradbenega dovoljenja pa mora investitor pridobiti novo kulturnovarstveno soglasje na PGD dokumentacijo.
Joc Pečečnik, direktor BŠP in direktor družbe GSA (ta ima v BŠP 59-odstotni delež, Mestna občina Ljubljana 28-odstotnega, Olimpijski komite Slovenije pa 13-odstotnega) je o odločbi dejal, da gre za »brezvezen dokument«, ki ne bo v ničemer vplival na samo obnovo bežigrajskega stadiona. »Navedbe v tej odločbi niso točne; zaščitili smo celotno Plečnikovo dediščino,« je zatrdil Pečečnik. Pričakuje, da bodo prvi del gradbenega dovoljenja (od skupno treh) pridobili najpozneje do 15. novembra, stadion pa bodo predvidoma obnovili do jeseni 2010.
Družbeniki BŠP so že preprečili, da bi družba prenehala delovati. Ustanovitvena pogodba, podpisana oktobra lani, določa, da družba preneha delovati, če Plečnikovega stadiona »ne bo mogoče obnoviti zaradi pravnomočne negativne odločitve pristojnih organov za izvedbo predvidenih gradbenih in drugih posegov v ta objekt«. Pogoj za prenehanje družbe je izpolnjen, če družba v enem letu od podpisa pogodbe ne pridobi vseh dovoljenj za obnovo stadiona. Kot je povedal Pečečnik, to pa sta potrdila župan Zoran Janković in predsednik OKS Janez Kocijančič, so na skupščini prejšnji teden ta rok podaljšali za 12 mesecev.
»Družba Bežigrajski stadion je OKS zagotovila, da ureja vprašanja, povezana s kulturnovarstvenim soglasjem za obnovo stadiona. Verjamemo, da bo to ustrezno rešeno,« je sporočil Janez Kocijančič.
Župan Zoran Janković odločbe ministrstva ni hotel komentirati, saj z njo še ni uradno seznanjen. Prepričan pa je, da bodo stadion začeli obnavljati prihodnje leto in da bo obnovljen do konca mandata.
Iz torkove tiskane izdaje Dela