Na sejmu, kar je predsednik vlade posebej poudaril, bodo letos vse dni navzoči gospodarski minister Zdravko Počivalšek in sodelavci z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Do nedelje bo razstavljavcem in obiskovalcem za nasvete in pripombe izmenoma na voljo kar 150 predstavnikov ministrstva.
Sicer pa je ob čestitkah organizatorjem, družbi Celjski sejem in Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, Cerar poudaril, da Slovenija napreduje. Gospodarska rast je okoli treh odstotkov, bruto družbeni produkt je stabilen, izvoz se je povečal za pet odstotkov, vlada je na polovici mandata zagotovila politično stabilnost in izboljšala politično kulturo.
»Rast neposrednih tujih naložb je bila v zadnjih dvanajstih mesecih okoli 1,4 milijarde evrov. To kaže, da se Slovenija odpira. Letos smo imeli rekordnih 2,2 milijarde evrov prihodkov tujih turistov, število brezposelnih se je zmanjšalo pod 100.000, ustvarjenih je bilo 50.000 novih delovnih mest, povečuje se zaposlenost, tudi med mladimi. Na lestvici konkurenčnosti je Slovenija višje, kot je bila,« je gospodarske kazalnike povzel predsednik vlade.
»Manj se prepiramo, več je razprav, čeptav kritičnih. Krepimo podporo gospodarstvu, vem pa, da nikoli ni dovolj. Vlada posluša in se trudi, tako bomo tudi nadaljevali. Mini davčna reforma je prvi korak, sledili bodo drugi ukrepi. V Sloveniji imamo stabilno gospodarsko rast, prvič smo zagotovili, da imamo jasno strategijo upravljanja državnih naložb,« je še dejal in se s tem odzval tudi na kritične besede predsednika slovenskih obrtnikov Branka Meha.
Ta je na otvoritveni slovesnosti opozoril, da smo še vedno pod predkrizno rastjo. Zbornica ne more mimo dejstva, da so h gospodarski rasti največ pripomogli prav obrtniki in podjetniki, ki predstavljajo 99 odstotkov vseh registriranih podjetij v Sloveniji in zaposlujejo več kot polovico vseh zaposlenih v gospodarstvu.
»Kritičen moram biti glede pravkar izvedene male davčne reforme, ki smo ji nasprotovali v večini delodajalskih organizacij, saj smo mnenja, da ne predstavlja konkretnih rešitev za zagon gospodarstva. Vsebuje zgolj lažje kozmetične popravke, ki za gospodarski napredek niso ključne. Ga pa še dodatno obremenjujejo z dvigom davka na dobiček. Verjamem, da se strinjate z menoj, da to ni reforma, ki bi prinašala splošni napredek,« je poudaril Meh.
A Cerar se ni dal. Mini davčna reforma je le prva v nizu, letos in drugo leto jih bo sledilo še več, poleg tega tudi drugih ukrepov v dobro gospodarstva. A vse že doslej doseženo je skupn dosežek.
»To si moramo počasi začeti priznavati. Ker moramo končno reči, da zmoremo. Prav je, da smo kritični, polemični, ampak ne smemo samo jamrati. Slovenija zmore,« je dodal Cerar.













