Jure Hojkar, Karin Poljanšek in Lana Šumi iz osnovne šole Franceta Finžgarja v Lescah so na mednarodnem tekmovanju IMYB v Angliji osvojili zlato in srebrno medaljo v poznavanju čebelarskih veščin.
Na tekmovanju, ki je potekalo v začetku julija, je sodelovalo 60 tekmovalcev iz 21 držav. Jure, Karin in Lana so v preteklosti že izstopali na državnih tekmovanjih mladih čebelarjev. Prav to jim je prineslo udeležbo na mednarodnem tekmovanju, ki je letos potekalo v Wiltshiru. Skupine tekmovalcev, ki so bile sestavljene meddržavno, so se pomerile v praktičnem delu, kjer so označevale trote, presajale ličinke, določale čebelje bolezni in sorte medu, izdelovale koše, prepoznavale čebelarsko orodje in delale z mikroskopom. Vsi trije slovenski čebelarji so bili v svojih skupinah najboljši pri praktičnem delu. Sledilo je zahtevno pisno preverjanje znanja.
Mentorja čebelarskega krožka na šoli Franceta Finžgarja Helena Cilenšek in Brane Kozinc uvajata trojico mladih čebelarjev v svet čebel po lastnem učnem programu že od prvega razreda. Pri šestih letih so se seznanili z osnovami spoznavanja čebel, pripravo panjev, odkrivanjem satja ter točenjem in predelavo čebeljih pridelkov. Postopoma so spoznavali rastlinje in se učili latinskih strokovnih izrazov, vseskozi pa poglabljali znanje o anatomiji in življenju čebel.
Jure, Karin in Lana so tudi nekakšni ambasadorji čebelarstva med mladimi. Vsako leto ob Medenem zajtrku na povabilo šol in vrtcev ozaveščajo o pomenu čebel in ostalih opraševalcev.
Čebelarski krožek na osnovni šoli v Lescah ima že več kot 40-letno tradicijo. Po letu 1975 so učenci v okviru naravoslovnih dni vsako leto prihajali k čebelnjaku Braneta Kozinca in spoznavali pomen čebel za človeštvo. Ker je bilo zanimanje vse večje, se je leta 1986 Kozinc odločil, da obnovi poučevanje učencev o čebelah in čebelarstvu. Ker je teorija za otroke suhoparna, so se za spoznavanje čebel in dela z njimi dobivali kar pri čebelnjaku v Hrašah. Leta 1992 so postavili čebelnjak na šolskem vrtu. Z novim modernim čebelnjakom se je zanimanje za krožek še povečalo. Jure, Karin in Lana dodajo, da pri čebeljih družinah radi opazujejo njihov red, sistem in sodelovanje.