Mladi v akcijo za 3. razvojno os

Peticija za hitro cesto: podpise bodo predali predsednikoma vlade in DZ, država je medtem umaknila plombe na prihodnji trasi od Slovenj Gradca do Velenja.

Objavljeno
18. julij 2014 19.09
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Ravne na Koroškem – Mladinska iniciativa za tretjo razvojno os bo s peticijo od države zahtevala čimhitrejši začetek gradnje hitre ceste na Koroško. Podprli so jih koroški župani, gospodarstveniki in novoizvoljena poslanca, medtem pa je država umaknila plombe na zemljiščih od Velenja do Slovenj Gradca, na območju, kjer je državni prostorski načrt že sprejet.

»Mineva 20 let, odkar je takratni poslanec Janez Komljanec predlagal sodobnejšo cestno povezavo na Koroško. Ker se od takrat ni zgodilo veliko, zadnje čase pa se stvari vračajo na točko nič, smo se tudi mladi odločili nekaj storiti,« pravi predsednik iniciative Aljaž Verhovnik. K sodelovanju hočejo privabiti čim več mladih in vse, ki bi lahko pomagali, da bi se projekt premaknil. »Peticijo bomo razširili na celotni trasi tretje razvojne osi, saj gre za širši, tudi mednarodni problem z vidika povezave Avstrije in Hrvaške.«

V peticiji zahtevajo umestitev odseka od Slovenj Gradca do Holmca, natančen terminski načrt izvedbe in takojšnje aktivnosti za gradnjo, hkrati pa tudi obnovo državnih cest na Koroškem ter pripravo zakona o podpori in pomoči Koroški. V nekaj dneh so zbrali 550 podpisov, samo na Koroškem jih nameravajo 5500, nato pa jih bodo predali predsednikoma vlade in državnega zbora.

Župani neuspešni

»Z umestitvijo hitre ceste nazadujemo, župani smo bili s tega vidika žal neuspešni,« priznava ravenski župan Tomaž Rožen. Niti zahteve koroških in šaleških gospodarstvenikov niso premaknile ničesar. »Kljub pritiskom smo izviseli na celotni črti,« je ogorčen župan Prevalj Matic Tasič, ki meni, da je sestavljanje nove vlade pravi trenutek za okrepitev pritiska. »Upam, da bodo naši poslanci še letos zminirali državno cestno strategijo in dosegli novo, ki bo omogočila enakomerni razvoj države.«

Predsednica upravnega odbora GZS za Koroško Mojca Kert meni, da lahko da povezovanje s Hrvaško in z Avstrijo projektu mednarodni značaj, kar bi omogočilo pridobivanje evropskih virov za gradnjo. Bodoči poslanec Benjamin Kopmajer pravi, da pobudo mladih sprejema kot veliko obvezo in da bo projekt zanj prednosten, Anton Danilo Ranc pa, da je cesta vitalnega pomena, a je treba oceniti realne možnosti in prednostne naloge ter se gradnje lotiti v fazah. »Niti hitra cesta ne bo pomagala, če bo gospodarstvo medtem shiralo in se bomo vozili po lepih cestah, a jedli kislo zelje.«

Za umik plomb na odseku trase od Velenja do Slovenj Gradca, ki je bil že sprejet državni prostorski načrt, je slovenjgraški župan Andrej Čas povedal, da »so bile verjetno umaknjene na pobudo občanke, ki ima tam zemljišče«, in da se po treh letih plombe lahko umaknejo, če se gradnja ni začela. »Zagotovili so nam, da to ni nič usodnega in da bodo plombe vrnili, ko se bo projekt nadaljeval.« Nasprotno pa je Tasič prepričan, da je umik plomb dokaz, da država ne misli resno.