»Morebitne podražitve naj plača Muta«

Vodovodni sistem: Župani spremembo vloge pogojujejo s prevzemom stroškov.

Objavljeno
02. december 2017 09.00
Posodobljeno
02. december 2017 09.00
»Skrbi nas, da bi morali zaradi sprememb ustavljati dela in vračati denar.«

Dravograd – Občine Dravske doline, ki s pomočjo evropskih sredstev gradijo 50 milijonov evrov vreden vodovodni sistem, so pripravljene podpreti prizadevanja občine Muta za spremembo projekta, a le, če bo mutski župan Mirko Vošner podpisal, da bo na svoja pleča prevzel vse morebitne dodatne stroške.

Občina Dravograd, ki projekt vodi, bo osnutek dogovora o tem pripravila do torka. Mirko Vošner ga bo s sodelavci najprej proučil in se šele nato odločil, ali ga bo sploh podpisal. »To je navadno izsiljevanje in zavlačevanje,« pravi Vošner, ki že eno leto nagovarja županske kolege, naj mu omogočijo spremembo vloge na ministrstvu za okolje in prostor. »V tem tednu smo župani na ministrstvu dobili jasen in nedvoumen odgovor: ministrstvo nam vrača žogico. Od vodilne občine v projektu, Dravograda, pričakuje, da bo na ministrstvu v najkrajšem možnem času s podpisi vseh županov posredovala predlog za spremembo vloge,« pove Vošner. 

Župani in županja občin Dravograd, Vuzenica, Radlje ob Dravi in Podvelka s podporo Muti oklevajo zaradi strahu pred dodatnimi stroški. »Skrbi nas, da bi morali zaradi sprememb ustavljati dela in vračati denar,« pravi dravograjska županja Marijana Cigala, ki je zaskrbljena tudi zato, ker država že od poletja ne plačuje gradbenih del izvajalcem na terenu. Andrej Ivanc iz Rika, glavnega izvajalca del: »Zamude pri plačilih nastajajo zaradi že skoraj dve leti trajajočih težav z neustrezno delujočim novim informacijskim sistemom Ema na ministrstvu za okolje in prostor ter v službi vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. »Trikrat smo župani že sprejeli sklep, da če bi spremembe projekta na Muti povzročile dodatne finančne obveznosti, jih bomo plačali na Muti. Prepričani smo, da projekta ne bomo podražili niti za evro,« zagotavlja Vošner.

Trdi tudi, da so se na ministrstvu čudili obotavljanju občine Dravograd pri uveljavljanju sprememb. »Na ministrstvu so povedali, da imamo v skladu z evropskim pravnim redom pravico uveljaviti spremembe, o katerih menimo, da so racionalne,« pove Vošner. 

Na ministrstvu za okolje in prostor so pojasnili, da bodo lahko šele po prejemu predloga preverili, ali so spremembe projekta skladne z merili in pravili za izvajanje evropske kohezijske politike. Če se bo pri obravnavi vloge izkazalo, da so želene spremembe problematične in neizvedljive, lahko Muta vlogo nemudoma umakne. 

Na Muti pri spremembah vztrajajo, saj želijo, da njihovi občani pijejo kakovostno hribovsko vodo, in ne vode iz črpališča nekaj deset metrov od reke Drave. V ta namen so z avstrijskim lastnikom zemljišča ob meji že podpisali dogovor o koriščenju vodnega vira na ozemlju Avstrije, za kar bo občina na leto plačala okoli dva tisoč evrov, odvisno od porabe. Na dogovor o koriščenju vodnega vira v sosednji državi je župan ponosen. »Na vseh ministrstvih, ki sem jih v zadnjih tednih obiskal, in ni jih bilo malo, so mi za tak podvig čestitali.«