Obletnica krško-muljavske bitke: »Povzročitelji krize ne bi smeli biti na oblasti«

Pisateljev pranečak Ciril Jurčič je ob obletnici partizanskih bojev politične stranke ožigosal za kugo.

Objavljeno
08. junij 2014 15.30
Posodobljeno
08. junij 2014 16.21
Bojan Rajšek, Litija
Bojan Rajšek, Litija
Muljava - Na Jurčičevini na Muljavi je danes potekala partizanska spominska slovesnost ob 72-obletnici krško-muljavske bitke. Slavnostni govornik je bil udeleženec sedemdnevne bitke s takratnimi italijanskimi okupatorji Franc Sever Franta.

6. junija leta 1942 se je 650 borcev ll. grupe odredov pod vodstvom legendarnega komandanta Franca Rozmana Staneta spoprijelo s 4000 sovražnimi vojaki. Po tednu dni hudih bojev so borci odbili vse napade, pri čemer so sovražniku prizadejali hude izgube. Partizani so zadržali osvobojeno ozemlje, kar je bilo izrednega pomena za nadaljnjo krepitev odporniškega gibanja.

Nekdanji partizan Franc Sever Franta je izrazil nezadovoljstvo in jezo zaradi težke gospodarske in politične situacije v državi. »Znamo naštevati napake in pomankljivosti, ki so jih zakrivili povzročitelji, ne znamo in ne zmoremo pa jih rešiti in se odločno upreti povzročiteljem ter jih odstraniti z oblasti. Tisti, ki so naš voz zapeljali v jarek, ga iz njega nikoli ne bodo potegnili, saj je ta obstal zato, da ga nepridipravi lažje oplenijo,« je prepričan borec. Dodal je, da naše gospodarstvo in politika potrebujeta strokovno usposobljene in neustrašne ljudi, ki nosijo v sebi moč odgovornosti, in ki znajo premagati težave in strah. »Ne potrebujemo takih politikov, ki so krivi za vse, kar se je zgodilo v zadnjih 22 letih. Treba se je upreti vsem, ki želijo zgodovino pisati na novo in vsem, ki jim je vseeno za našo identiteto in domovino,« je brez dlake na jeziku pribil Sever Franta.

Zbrane je nagovoril tudi pranečak pisatelja Josipa Jurčiča in udeleženec krško-muljavske bitke ter nosilec partizanske spomenice 1941 Ciril Jurčič, ki je politične stranke imenoval za kugo našega časa, saj delujejo zgolj v korist tajkunom, medtem ko so na delovno ljudstvo povsem pozabile.

V kulturnem programu je med drugimi s prebiranjem pesmi partizanskega pesnika Karla Destovnika Kajuha sodeloval tudi gledališki igralec Roman Končar.