Murska Sobota - Na ustanovni seji se je danes sestal murskosoboški mestni svet, ki bi moral imenovati komisijo za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, vendar se več kot polovica svetnikov s predlogom župana Murske Sobote Antona Štihca ni strinjala.
V novem mestnem svetu je šest svetnic in 20 svetnikov, in sicer osem iz SDS, devet iz LDS, štirje iz vrst SD in po eden iz NSi, SNS, DeSUS, z Oranžne liste ter predstavnik Romov.
Župan Anton Štihec (SDS) je po vnaprejšnjem usklajevanju s predstavniki svetniški skupin v komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja predlagal enakomerno porazdelitev moči, tako da bi imela SDS, LDS in SD dva člana komisije, NSi, SNS in DeSUS pa po enega.
Imenovanje komisije preložili na prihodnjo sejo
Svetniki LDS so temu nasprotovali in zase ter za SDS predlagali po tri mesta, za SD dve mesti in za SNS eno mesto. Ker županov predlog ni bil sprejet, v premoru pa se vodje svetniških skupin niso uspeli z županom uskladiti o morebitnem novem predlogu, so imenovanje preložili na prihodnjo sejo.
Štihec, ki so ga volivci v prvem krogu lokalnih volitev s 53,30 odstotka glasov izbrali za prvega moža največje pomurske občine, je na današnji seji povedal, da vidi v ponovnem imenovanju obvezo za nadaljnje vestno, trdo in pošteno delo. Pri tem upa na boljše sodelovanje s svetniki. Podžupane bo imenoval na prihodnji seji.
Nova sestava občinskega sveta sicer ne prinaša bistvenih sprememb. " LDS ima devet, SD štiri predstavnike, če dodamo še romskega, ki je tako ali tako član LDS, je ob prištetju predstavnika SNS razmerje med levico in desnico 15:11. Tako je bilo tudi prej in pri določenih glasovanjih je bil tak tudi izid, toda pri bistvenih smo ponavadi dosegli konsenz," je povedal Štihec ter dodal, da ostaja odprto vprašanje, na katero stran se bo nagnila SD. Desna koalicija (SDS, Oranžna lista, NSi in DeSUS) ima 11 glasov proti 10, če ne štejemo predstavnikov SNS in SD, je pojasnil.
Murskosoboške svetnike čaka v prihodnjih tednih sprejemanje rebalansa letošnjega občinskega proračuna in proračuna za prihodnje leto, skozi mandatno obdobje pa bodo del svetniškega časa morali nameniti tudi velikim projektom, kot so na primer gradnja športno-rekreacijskega centra Fazanerija, dokončanje ekonomske in glasbene šole, severne obrtne in industrijske cone, ekonomske in glasbene šole ter tehnološkega centra.