Murskosoboški svetniki so ublažili protiazilantsko retoriko

Ne nasprotujejo več naselitvi azilantov, a od vlade zahtevajo poprejšnje informacije o tem

Objavljeno
07. februar 2017 19.41
Jože Pojbič
Jože Pojbič

Murska Sobota - Za vse je krivo pomanjkljivo obveščanje občine in prebivalcev, so se po približno dveurni razpravi o peticiji stanovalcev bloka na Lendavski ulici 17b v Murski Soboti in o azilantski in begunski politiki nasploh strinjali vsi prisotni svetniki mestnega sveta mestne občine Murska Sobota in proti koncu zelo omilili na začetku še vedno razgreto retoriko.

Peticija, s katero so stanovalci hoteli preprečiti morebitno vselitev azilantske družine v državno stanovanje v omenjenem bloku, je prišla na dnevni red redne seje mestnega sveta na zahtevo svetniške skupine SDS in pridruženih drugih svetnikov potem, ko je propadla izredna seja, ki so jo taisti svetniki sklicali za minuli petek. In čeprav je bil prvi in najpomembnejši predlog sklepa teh svetnikov ta, da mestni svet odločno nasprotuje nameri vlade, da v stanovanje na Lendavski ulici 17b naseli azilante, se je seja končala z dvema veliko blažjima sklepoma, ki so ju podprli vsi oziroma skoraj vsi svetniki vseh političnih polov: da mora vlada, če bo hotela na območju mestne občine Murska Sobota naseliti osebe s priznanim mednarodnim varstvom, o tem poprej obvestiti občino in prebivalstvo in da naj ministrstva, ki imajo v tej občini prazna stanovanja v njihovi lasti, razmislijo o tem, da bi ta stanovanja začasno prepustila občini za reševanje stanovanjskih problemov tukajšnjih ljudi. 

Sicer pa je župan Aleksander Jevšek na začetku razprave o tej temi dejal, da prepovedovati naseljevanje ljudem, ki so s statusom azilanta dobili vse pravice slovenskih državljanov razen volilne, ni zakonito in ni v skladu  z mednarodnimi konvencijami, svetnik Anton Štihec iz Modre liste pa je na to, očitno slabo poznavajoč zakonodajo in slovensko ustavo, odgovoril, da jih župan ima za norca in da v sklepu o prepovedi naselitve azilantov ni nič nezakonitega. Goran Miloševič iz SD je opozoril, da je hujskanje proti tujcem nevarno in je podobno kresanju isker, zaradi katerih lahko tudi zagori.