Na borzi podpirajo protestnike

Moja vlada je ohranjala socialno pravičnost, se je na proteste pred ljubljansko borzo odzval Borut Pahor.

Objavljeno
18. oktober 2011 14.21
Posodobljeno
18. oktober 2011 15.25
Anže Božič, notranja politika; Mojca Zabukovec, Delo.si
Anže Božič, notranja politika; Mojca Zabukovec, Delo.si

Ljubljana – Slovenski centri moči, proti katerim so protestniki, zbrani pred Ljubljansko borzo, uperili sistemske kritike, so v komentarjih do početja »revolucionarjev 15o« precej zadržani. V noči s ponedeljka na torek je nasprotnike pohlepnega kapitalizma obiskal premier Borut Pahor.

»Danes mi je toliko manj žal, da je moja vlada v treh letih namenila toliko pozornosti ohranjanju socialne povezanosti in pravičnosti. Dohodkovne razlike so v Sloveniji najmanjše v EU. Izkazalo se je, da so ljudje pripravljeni na vsaj minimalna odrekanja le v državah, v katerih obstaja upanje v solidarnost,« je pred obiskom dejal Pahor.

Danes se je odzval tudi predsednik državnega zbora Ljubo Germič, ki je ocenil, da je protest pričakovan odziv na globalne razmere, krizo vrednot in tudi znamenje sprememb, ki jih ljudje hočejo in potrebujejo. »Prepričan sem, da jim moramo prisluhniti in razmisliti o njihovih predlogih tudi pri oblikovanju novih izhodnih in razvojnih strategij,« je zapisal v odgovoru na vprašanje Dela.

Da je opozarjanje proti družbeni neenakosti in pozivanje k razmislekom o novih socialnih modelih legitimno, se strinja tudi predsednik uprave Ljubljanske borze Andrej Šketa. »Zavedamo se, da predstavljamo simbolično točko, proti gibanju pa ne nameravamo ukrepati, če bodo njegove aktivnosti ostale v okviru dosedanjih,« je povedal Šketa in dodal, da protestniki ne ovirajo poslovanja borze.

Solidarnost z gibanjem 15o sta doslej izrekli tudi Stranka za trajnostni razvoj Matjaža Hanžka in Zares Gregorja Golobiča. Predsednik republike Danilo Türk in guverner Banke Slovenije Marko Kranjec pa dogajanja na Bavarskem dvoru danes nista hotela komentirati.

V New Yorku, kjer so se protesti proti interesom pogoltnega kapitala začeli, je gibanje Okupirajmo Wall Street pritegnilo pozornost politikov. Demokrati so v luči predsedniških volitev 2012 že naznanili, da se bodo borili za pravice »99 odstotkov« ljudi, kot sebe imenujejo protestniki.

Republikanci jih krcajo. Da njihov idealizem navdihuje, pa je prepričanih več sto pisateljev, med katerimi sta Salman Rushdie in Alice Walker. V spletni peticiji so jih pozvali, da »le tako naprej«. Sin pokojnega Martina Luthra Kinga je prepričan, da bi se njegov oče protestov udeležil, če bi bil še živ.