Slovenj Gradec – Slovenjgraška bolnišnica bo znova prešla na dvotirni sistem vodenja, a bo prej morala spremeniti odlok o ustanovitvi in statut. Po obstoječih dokumentih lahko bolnico vodi le en direktor, ki lahko imenuje več pomočnikov, enega za strokovno področje.
Predsednik sveta slovenjgraške splošne bolnišnice Ksandi Javornik je povedal, da je svet zavoda imenoval petčlansko komisijo, ki bo pripravila predloge za spremembo ustanovitvenih aktov bolnišnice. »Direktor bolnišnice bo po novem lahko tudi strokovnjak s kakšnega drugega področja, ne le medicinskega, kot je veljalo doslej,« je rekel Javornik in dodal, da mora s spremembami vodenja soglašati pristojno ministrstvo, ki pa si želi poenotiti vodenje v vseh slovenskih bolnišnicah.
Jasna Uranjek, vršilka dolžnosti direktorice, ki je ta položaj prevzela po odhodu nekdanjega direktorja Janeza Lavreta v UKC Maribor, trdi, da je v javnem zavodu dovolj dela za oba direktorja; tako poslovnega kot strokovnega. »Problem pri dvotirnem vodenju je edino ta, da morata tako strokovni kot poslovni direktor vleči voz v isto smer, ponekod pa temu ni tako,« je opozorila Uranjekova.
Javornik ocenjuje, da bo ministrstvo za zdravje predlagane spremembe potrdilo do konca leta, razpisa za oba direktorja pa bi lahko objavili v januarju ali februarju prihodnje leto.
Nove, milijonske pridobitve skoraj nared
V bolnišnici sicer ta čas testirajo nov aparat za magnetno resonanco. Prve preiskave na pacientih naj bi začeli opravljati sredi novembra. Do konca leta naj bi opravili okoli dvesto preiskav, letno pa do 3000. Gre za veliko pridobitev, saj so morali pacienti doslej na preiskave v mariborsko Fontano. Naložba v aparat in prostor je bolnišnico stala skoraj dva milijona evrov.
Precej več, skoraj deset milijonov evrov, pa je vredna nova oprema, ki jo v zadnjih tednih intenzivno nameščajo v nov bolnišnični prizidek, v pritličju katerega je nov urgentni center. Čeprav so sprva načrtovali, da se bodo v prizidek preselili do konca leta, jim je nedavna poplava zaradi počene ceni v kleti prizidka načrte prekrižala za vsaj tri tedne. Klet, kjer bosta imeli prostor bolnišnična lekarna in dializa, morajo najprej dobro posušiti, morda bodo morali zamenjati tudi pod. V pritičju novega prizidka je na račun urgence živahno že zdaj, prvo nadstropje pa bo po novem naselil oddelek ginekologije in porodništva, v drugem nadstropju bo moderen operacijski blok s prebujevalnico, porodni blok in prostori za intenzivno terapijo, v novem prizidku pa bo tudi centralna sterilizacija. Star kirurški blok po selitvi sicer ne bo sameval, saj bolnišnica kljub naložbi v prizidek še vedno poka po šivih. Uranjekova pravi, da že imajo idejni projekt, kakšno stavbo si na prostoru, kjer bodo zrušili staro kirurgijo, želijo. "Nova stavba bo širša in malo nižja od obstoječe, vanj pa si želimo namestiti fizioterapijo, prvo in drugo nadstropje bi zasedala kirurgija in travmatologija, zadnje, tretje pa bi bil 'hotelski' del internega oddelka, med drugim namenjen tudi paliativni oskrbi," je povedala Jasna Uranjek.