Na magnetno resonananco 
v regijsko bolnišnico

Na novem aparatu, vrednem skoraj dva milijona evrov, so že opravili prve preiskave.

Objavljeno
28. november 2016 21.16
SPLOŠNA BOLNIŠNICA SLOVENJ GRADEC
Mateja Kotnik
Mateja Kotnik

Slovenj Gradec − Dvesto do tristo Korošcev bo do konca leta prihranilo pot v Maribor, Celje ali kam drugam po državi, saj bodo lahko preiskavo z magnetno resonanco opravili v domači bolnišnici.

Na oddelku za radiologijo splošne bolnišnice v Slovenj Gradcu so pojasnili, da bodo najprej opravljali le dve večji skupini preiskav, to je hrbtenice in živčevja, za druge preiskave pa še potekajo izobraževanja. Prav zato se slovenjgraški radiologi niso pridružili zdravniški stavki. 

Preiskava z magnetno resonanco po besedah vršilca dolžnosti predstojnika oddelka za radiologijo Mirana Jeromla ni primerna za vse paciente; med njimi so nosečnice ter bolniki s kovinskimi vsadki ali srčnimi spodbujevalniki.

Bolnišnica se je za nakup magnetne resonance, vredne 1,9 milijona evrov, morala zadolžiti. Po pogodbi z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije so imeli doslej odobrenih 1700 pregledov z magnetno resonanco na leto, a ocenjujejo, da bo teh pregledov v prihodnje še več, okoli tri tisoč na leto. Jasna Uranjek, vršilka dolžnosti direktorice slovenjgraške bolnice, pričakuje, da jim bo zdravstvena zavarovalnica plačala vse opravljene preiskave, na katere pacienti z napotnico, na kateri je oznaka hitro, ne bodo več čakali 115 dni kot doslej.

V regijski bolnišnici se sicer intenzivno pripravljajo na selitev oddelka za ginekologijo in porodništvo, oddelka za intenzivno nego, operacijskih dvoran, centralne sterilizacije, lekarne in dialize v nov prizidek. Če bo šlo vse po načrtih, bodo prve dni novega leta že v novih prostorih.

Takrat nameravajo v bolnišnici objaviti tudi razpis za oba direktorja, poslovnega in strokovnega. Odločili so se namreč, da poskušajo uvesti spremembo vodenja, za katero so si prizadevali že pred dvema letoma. Jasna Uranjek, ki še ni hotela razkriti, ali se bo potegovala za katero od vodstvenih funkcij, je prepričana, da je v bolnišnici dela dovolj za oba direktorja. Pri svojem delu ugotavlja, da ji je včasih v prid, ker je iz medicinske stroke, spet drugič prej v breme kot v korist. Jasni Uranjek pri vodenju bolnišnice pomagajo trije pomočniki. Po zdajšnji ureditvi si jih lahko direktor izbere sam.

Poslovni direktor slovenjgraške bolnišnice bo po novem lahko tudi strokovnjak iz kakšnega drugega, ne le zdravstvenega področja. S predlaganimi spremembami vodenja mora najprej soglašati pristojno ministrstvo. S spremembo ustanovitvenih aktov bolnišnice se ta čas intenzivno ukvarja petčlanska komisija, ki jo je imenoval svet bolnišnice.