Na nekaj rumenih črt čakajo deset mesecev

Za označbo mesta za invalide je celjska družina zaprosila novembra lani, vendar občinska služba tega do danes še ni storila.

Objavljeno
16. september 2016 10.53
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Celje – Pred začetkom šolskega leta so po Celju obnavljali obledele talne označbe. Vsako leto označijo tudi nova parkirna mesta za invalide. Medtem pa mlada družina z invalidnim otrokom na talno označbo parkirišča za invalide pred večstanovanjskim blokom v Novi vasi čaka že deset mesecev.

Družina ima težave skoraj vsak dan. Ko pridejo domov, je parkirišče velikokrat zasedeno. Ne le da ne morejo parkirati blizu vhoda, čemur so namenjena označena parkirna mesta za invalide, ampak se zgodi, da tudi drugod na parkirišču sploh ni prostega mesta. Označeno parkirno mesto bi jim pomenilo ogromno, a se nič ne premakne. Otrokov oče nas je na problem opozoril, ker ne ve več, na koga naj se obrne: »Bil sem že na občini, vlogo je dal oziroma se je obrnil na občino tudi upravnik. Vsaj štirikrat smo že govorili s pristojno občinsko službo in že dvakrat so me odpravili, da bodo talno označbo narisali prihodnji teden. Tega prihodnjega tedna še nismo dočakali.«

Družina je za označitev zaprosila novembra lani. Z občinskega oddelka za okolje in prostor ter komunalo, ki ga vodi Dušan Slapnik, so nam odgovorili, da od predloga stranke za označbo parkirnega mesta, rezerviranega za invalida, do realizacije mine največ en mesec. Pač pa po navedbah občine težave lahko nastajajo pri starejših večstanovanjskih stavbah: »Če le obstaja tehnična možnost, označimo parkirno mesto, rezervirano za invalide, v neposredni bližini vhoda v objekt. Takšna označitev velja za obstoječe objekte, za novogradnje pa že zakonodaja predpisuje minimalno število parkirnih mest, rezerviranih za invalide, zato v teh primerih težav s pomanjkanjem ni.«

V središču mesta vsako leto bolje

V Društvu paraplegikov jugozahodne Štajerske pravijo, da s celjsko občino dobro sodelujejo, je povedal namestnik predsednika društva Franc Ivenčnik: »Vsako leto se dogovorimo, kje bodo še uredili klančine, in na leto naredijo od 20 do 30 novih. Dogovarjamo se tudi za označbe za parkirna mesta. Lahko bi jih bilo še več, a je že veliko bolje, tudi zaradi našega društva.« Tako so že odpravili težavo s parkiranjem invalidov na mestih, ki niso posebej označena zanje, je razložil Ivenčnik: »Z znakom za invalide v avtomobilu lahko zdaj že nekaj časa parkiramo kjer koli in nam ni treba plačati. V nekaterih drugih občinah morajo invalidi plačati parkirnino tudi na parkirnih mestih, ki so označena posebej zanje.«

Invalidi manjše težave opažajo le pri urejanju klančin. »Včasih so izvajalci pri delu površni in naredijo klančine, ki jih je treba popravljati. Včasih jih kdo pozabi vrisati, izvajalci pa jih seveda sami ne naredijo, čeprav jih na to opozorimo. Potem morajo pa popravljati. Za vse bi bilo ceneje, če bi že pri projektiranju takšnih objektov angažirali invalide,« je dejal Ivenčnik.