Ljubljana - Rešitev, po kateri naj bi delo zobozdravnikov začeli vrednotiti na podlagi tako imenovane glavarine, zbuja zelo različne odzive. Zavod za zdravstveno zavarovanje kot plačnik novi način financiranja programa zobozdravstva utemeljuje s prepričanjem, da bodo zavarovanci tako laže prišli do izbranega zobozdravnika in do storitev, ki jih krije zavarovanje, saj da jih zobozdravniki zdaj vse prepogosto in predvsem neupravičeno odklonijo.
Predstavniki slovenske zobozdravniške stroke pa predlagano možnost v celoti zavračajo, saj so preračunali, da bi z novim načinom vrednotenja zavarovanje pacientu krilo le še 49,60 evra na leto ali, če smo konkretni, en pregled in dve zalivki.
Na včerajšnji tiskovni konferenci zdravniške zbornice je izr. prof. Matjaž Rode opozoril, da zobozdravniki še vedno delajo po programu, sestavljenem v 80. letih prejšnjega stoletja, čeprav so se postopki od takrat izrazito spremenili. Povedal je tudi, da bi moral imeti pacient v skladu s strokovno doktrino zagotovljeno »varnost, ki je pogojena s kliničnimi normami obnašanja - in tu, z delom, v katere nas prisiljuje plačnik, ‘pademo'«.
Predsednica zborničnega odbora za zobozdravstvo Sabina Markoli in podpredsednica zbornične skupščine Diana Terlević Dabić sta poudarili, da zato zobozdravniki ostro nasprotujejo načrtovani uvedbi glavarine. Po njuni oceni je to politična gesta in zavajanje pacientov, saj novost ne pomeni nič drugega kot »manj denarja in manj storitev za paciente«. V državah, kjer so uvedli glavarinski sistem, je ta res sprožil spremembe - povečanje števila brezzobih po 60. letu starosti. Če v arbitraži dogovor o predlogu ne bo dosežen, bo o njem odločala vlada.
Iz petkovega Dela.