Nad obnovo kopališča tudi z referendumom

Civilna inciativa v Radencih nasprotuje biopliškemu kopališču in se zavzema za klasično.

Objavljeno
17. oktober 2017 13.37
Jože Pojbič
Jože Pojbič

Radenci − Če radenski občinski svetniki na seji v četrtek, 19. oktobra, ne spremenijo svojega junijskega sklepa o tem, da bo občina radensko letno kopališče prenovila v biološko kopališče, bo radenska civilna iniciativa začela zbirati podpise za razpis referenduma o tem, kakšno kopališče naj bi uredili. Iniciativa s prvopodpisanim Markom Kranjcem se namreč zavzema za klasično kopališče.

Tako je vsaj za nekaj časa spet negotova prenova ene največjih radenskih sramot, kopališča, ki zaprto propada že deset let, že pred tem pa je dolga leta životarilo v sramotno slabem stanju.  

Vsaj na videz je radenski občinski svet junija letos, po skoraj letu dni brezplodnih razprav, odločno napravil konec propadanju kopališča in se odločil, da ga občina obnovi z lastnim denarjem, čeprav je skoraj tri četrtine območja kopališča zemljiškoknjižno v lasti Save turizma in obenem predmet denacionalizacijskega zahtevka potomcev nekdanjega lastnika Radenske Šariča.

Ker so v Savi turizmu po besedah župana Janka Rihtariča svoje soglasje za prenovo kopališča pogojevali s tem, da bo kopališče biološko − mi potrditve tega od vodstva Save turizma nismo dobili −, se je glasovalna tehtnica v občinskem svetu za malo nagnila na stran biološkega bazena, torej takšnega brez kemije in z biološkim prečiščevanjem. A se je poleg nekaj svetnikov, ki so še naprej nasprotovali takšni rešitvi, na septembrski seji pojavil Marko Kranjc in v imenu civilne iniciative ter z več kot stotimi podpisi Radenčanov zahteval spremembo sklepa, v nasprotnem primeru pa napovedal zbiranje podpisov za referendum.

»Na občini smo že pripravljali razpis za izbiro projektanta in takoj zatem za izvajalca in januarja ali februarja prihodnje leto bi že lahko začeli delo, da bi kopališče odprli junija. Doslej smo imeli tudi že za kakšnih 20.000 evrov stroškov. Zdaj se je vse ustavilo. Na prihodnji seji bomo pač še enkrat glasovali, in če bodo svetniki vztrajali pri svoji odločitvi in bo civilna iniciativa začela priprave za referendum, se bo vse skupaj gotovo zavleklo za kakšno leto. In da me ne bo kdo narobe razumel - z odprtjem se mi ne mudi zaradi bližanja lokalnih volitev, saj na njih ne mislim več kandidirati,« nam je dejal radenski župan Janko Rihtarič. 

Eden od svetnikov, ki ves čas nasprotuje ureditvi biološkega koaplišča, je Zlatko Mir. »Sami prenovi kopališča seveda ne nasprotujem, vsi svetniki smo bili zanjo. Razšli smo se šele pri tem, ali naj bi bil bazen biološki ali klasičen. Jaz sem bil in sem za klasičnega zato, ker bi se v biološkem bazenu naenkrat lahko kopalo le okrog 40 ljudi, kopanje je zaradi prisotnosti mikroorganizmov na lastno odgovornost, predvidena vrednost prenove pa je z začetnih 800.000 evrov že poskočila na 1,6 milijona.«

Podobne pomisleke ima tudi predstavnik civilne inciative Marko Kranjc. »S somišljeniki smo prepričani, da biološko kopališče ne spada v središče naselja, omejeno število kopalcev bo slabo vplivalo na obisk, to, da bi bilo kopanje na lastno odgovornost, bi bilo za marsikoga odbijajoče, projekt pa se nam zdi tudi predrag za tako malo kopalcev ... Ne pričakujemo, da bi si občinski svetniki na naslednji seji premislili, zato bomo verjetno zahtevali občinski referendum, za katerega moramo zbrati 225 overjenih podpisov občanov.«