Slovenj Gradec – Na občino prihaja vse več občanov, ki so jih razburili tudi nekajkrat višji zneski na položnicah za nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ), kot so jih plačevali doslej. Na občini trdijo, da niso spremenili vrednosti točke za odmero, temveč so prvič uporabili podatke iz uradnih evidenc, in ne tistih, ki so jih sporočali ljudje sami.
Razlike nastajajo predvsem pri lastnikih individualnih hiš, ki so doslej v nasprotju z večstanovanjskimi stavbami, kjer neto tlorisne površine občini sporočajo upravniki, sami posredovali podatke o površini objektov. Na občini trdijo, da pri prijavi niso upoštevali prizidkov, kletnih in mansardnih prostorov. »To pomeni, da je velika večina občanov v preteklih letih plačevala nadomestilo na podlagi točnih podatkov, del občanov pa na podlagi neresničnih in nepravilnih podatkov o velikosti svojih nepremičnin,« je povedala direktorica občinske uprave Vesna Kozlar. Na vprašanje, kakšne so razlike v višini odmerjenega NUSZ, je odgovorila, da je lastnik hiše, ki je lani dobil položnico za 40 evrov, letos prejel trikrat višji znesek, okoli 120 evrov.
Še večje razlike v višini odmerjenega NUSZ so pri lastnikih nezazidanih stavbnih zemljišč za nestanovanjsko rabo. Doslej so jim namreč obračunavali nadomestila, kot bi bila zemljišča za stanovanjsko rabo, morali pa bi plačevati nadomestilo za poslovno oziroma nestanovanjsko rabo. Zakaj je bilo tako, bo moral pojasniti prejšnji župan Matjaž Zanoškar, saj so bili takšni dogovori očitno individualne narave.
Najvišjo položnico je prejel lastnik 9000 kvadratnih metrov takšne površine na najboljši lokaciji v mestu, in sicer za 16.000 evrov. »Lastnike takšnih zemljišč želimo spodbuditi, da jih čim prej dajo na trg,« je dejal župan Andrej Čas, ki pravi, da je Furs odločbe že začel pošiljati in da letos ni pričakovati kakšnih sprememb. Med prejemniki položnic z visokimi zneski je tudi Tine Novak, lastnik zazidljivega zemljišča za nestanovanjsko gradnjo: »Lani so mi odmerili okoli tisoč evrov, letos pa 600 odstotkov več. Znesek na položnici, ki ga moram plačati, je 6500 evrov, moja pokojnina pa komaj dobrih 500.« Novak pravi, da ga občina spodbuja, naj zemljišče proda, a ga noče, saj mu ponujajo 20 evrov za kvadratni meter, sami pa po njegovih besedah zemljišča naprej prodajajo po 45 evrov za kvadratni meter.
V občinski proračun se je lani od NUSZ zlilo 1,5 milijona evrov, letos pričakujejo dobrih 400.000 evrov več.













