Ljubljana – Uveljavljena plačna reforma v sodstvu je za sodnike "popolnoma nesprejemljiva", saj se je s 1. marcem bruto plača vrhovnega sodnika v povprečju znižala za dobrih šest odstotkov, je ocenil predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen. Ob tem je izrazil bojazen, da so ob takšni plačni reformi pričakovanja za povečano storilnost sodnikov nerealna. Tu je Testen omenil predvsem program za odpravo sodnih zaostankov.
Testen je še dejal, da podpira vsa prizadevanja sodnikov, da se po pravni poti izvrševanje novih predpisov zadrži oziroma prepreči. Ob tem je podprl ustavno pobudo Slovenskega sodniškega društva, ki je v sredo na ustavno sodišče vložilo pobudo za začetek postopka za presojo ustavnosti zakona o sodniški službi, zakona o sistemu plač v javnem sektorju in odloka o plačah funkcionarjev. Testen je opozoril na napoved sodnikov, da se bodo množično pritožili zoper sklepe sodnega sveta glede izplačila plač.
Proti beli ali pravi stavki
Obenem pa je Testen na sodnike naslovil apel, naj ohranijo sodniško držo in se pri oblikah nasprotovanja novi ureditvi plač omejijo na zakonsko predvidene postopke. Vse dokler opravljajo sodniško službo, jih namreč zavezuje kodeks sodniške etike, in sicer načelo predanosti pri izvrševanju sodniške funkcije in načelo varovanja ugleda sodstva z osebnih zgledom. S tem se je Testen odzval na nekatere "napovedi oziroma grožnje", da bodo sodniki izvedli belo ali pravo stavko. Ne podpiram teh groženj, je zatrdil Testen.
Z znižanjem plač sodniki doživeli hladen tuš
Že nekaj let se ve za obstoj nesorazmerij med plačami v javnem sektorju in da so sodniki v primerjavi z drugimi funkcionarji izrazito podcenjeni, je dejal predsednik vrhovnega sodišča. Plačno reformo so tako ves čas prikazovali kot poenotenje plačnega sistema, obenem pa je bila namenjena odpravi nesorazmerji. Med drugim je bila vedno na prvem mestu odprava nesorazmerij, ki so jih predstavljale prenizke plače sodnikov v primerjav z drugimi funkcionarji. Uskladitev plač je zato za sodnike pomenila hladen tuš, saj so se praktično vsem sodnikom plače občutno znižale, je še dodal Testen.
Investirajo v politični “rating”
Kot že omenjeno, se bodo plače vrhovnih sodnikov v povprečju znižale za več kot šest odstotkov, medtem ko bo največje znižanje doživela vrhovna sodnica, ki ima do upokojitve le še dve leti. Njej se bo plača znižala za dobrih 93.000 tolarjev bruto. Testen je opozoril, da bodo najkrajši konec pri teh spremembah potegnile ravno ženske z dolgo delovno dobo.
Na novinarsko vprašanje, zakaj takšen odziv pri sodnikih, če so se plače znižale tudi najvišjim funkcionarjem v državi, pa je Testen odgovoril, da je ta poteza bolj njihova investicija, da se nekoliko izboljša njihova javna podoba. Da to investirajo v svoj politični "rating", je še dodal Testen.