Čeprav najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade Borut Pahor vztrajno ponavlja, da nova oblast ne bo prevzela vzorcev ravnanja sedanje, ki je v štirih letih vladanja brezobzirno pometla z mnogimi ljudmi na izpostavljenih družbenih položajih, po merilu naši in vaši, smo prepričani, da je eno od prvih mest, ki bi ga vzela pod drobnogled, mesto generalnega direktorja policije.
Prvič zato, ker je to znotraj državnega aparata izjemno pomembna funkcija, katere nosilec postavlja jasne meje razumevanja, do kod sega represija, utemeljena na predpisanih okvirih, in kje se njena vloga konča. Drugič pa zato, ker je delo dosedanjega generalnega direktorja policije v mnogih primerih vzbujalo dvom o zakonitosti in pravilnosti njegovega ravnanja in ravnanja njegovih podrejenih, za delo katerih je objektivno odgovoren.
Vlada je včeraj s položaja prvega človeka policije na njegovo željo razrešila Jožeta Romška. Razrešitev začne veljati januarja prihodnje leto, ko bo izpolnil pogoje za upokojitev. Na tej funkciji je bil od julija 2005. In teh v treh letih in pol se je zgodilo marsikaj, zaradi česar je del strokovne javnosti opozarjal, da gre za instrumentalizacijo najvišjih državnih institucij in za nedopustno prepletenost strokovnih (policija) in političnih funkcij (notranje ministrstvo).
V času Romškovega vodenja policije, ko je njene vrste zapustilo skoraj sto policistov, tisti, ki je niso, pa so večkrat napovedali stavko, se je sicer dogajalo marsikaj. Spomnimo se primerov Ambrus, Čista lopata, Penko, Patria. Z očitki o domnevnih napakah organov pregona v teh postopkih je generalni direktor policije vedno zelo samozavestno opravil z enim stavkom: policija je ravnala zakonito in v skladu s pravili stroke. Ali bodo to potrdili tudi nadaljnji postopki, ki v večini primerov še tečejo in so v veliki meri še naprej odvisni od (ne)dela policije, ki jih usmerja tožilstvo, lahko le ugibamo. Romšek pa bo takrat že tako ali tako v pokoju.
Sicer pa vlada še naprej kadruje s tolikšno vnemo, kot da je na začetku in ne na koncu mandata. Tako je včeraj odobrila povečanje skupnega kadrovskega načrta v državni upravi še za - 56 oseb. Zvestobo je pač treba nagraditi.
Iz četrtkove tiskane izdaje Dela!