Kočevje – Ker so volkovi na Travni Gori prejšnji teden uplenili še drugo telico, so v odboru za gozdarstvo in lovstvo pri Kmetijsko-gozdarski zbornici (KGZS) na Arso naslovil zahtevo za izredni odvzem volkov iz narave. »Koliko volkov in na kakšen način, torej ali jih bodo preselili ali kako drugače onemogočili, da bi lovili v tropu, naj odloči stroka,« pravi Franc Prelesnik, predsednik kočevskega odbora KGZS.
Prelesnik pričakuje, da bo njihova zahteva rešena do konca tedna. Na Kočevsko-Belokranjskem lovsko upravljavskem območju, ki obsega 209.390 hektarov v 14 občinah, so divje živali v petih letih povzročile za milijon evrov škode. »Škode zaradi zavarovanih živalskih vrst in divjadi ni mogoče popolnoma preprečiti,« pravi vodja odseka za lovstvo in divje živali na kočevskem zavodu za gozdove Miran Bartol.
Vsako leto za 200.000 evrov škode
Škodo, ki jo povzročajo divje živali, država deli na škodo, ki jo povzroča divjad na lovnih in nelovnih površinah, in škodo, ki jo povzročajo zavarovane vrste prostoživečih živali. Na območju, ki sega od Loškega Potoka do Grosuplja in Suhe krajine do Kolpe, divje prostoživeče živali vsako leto naredijo v povprečju za okoli 200.000 evrov škode, ki pa niha po posameznih letih in živalskih vrstah.
Večji del ocenjene škode oziroma 62 odstotkov je odpadel na zavarovane živalske vrste – medveda, volka, krokarja, male zveri, ujede –, manjši del škode oziroma 38 odstotkov pa je povzročila divjad, to so divji prašiči, jeleni, tudi lisica, jazbec, kuna, poljski zajec, siva vrana ... »Dolga zima, pozna paša, obrod, odstrel in še vrsta drugih dejavnikov vplivajo na to, koliko škode povzročajo prostoživeče živali,« pravi Bartol.
Vodita medved in divji prašič
Škoda po volku upada
Na tretjem mestu je volk, ki je v zadnjih petih letih povzročil 26 odstotkov ocenjene škode. »Volk povzroča škodo samo na domačih živalih, po večini na drobnici, v manjšem obsegu tudi na mladem govedu,« pravi Bartol. V zadnjih petih letih so zabeležili postopno zmanjšanje ocenjene škode, ki jo povzroča volk: leta 2010 je bil njegov delež 38-odstoten, leta 2013 pa samo šestodstoten.
»Razlogi: dolga zima, veliko divjadi v gozdu, ki so bile v slabi kondiciji ali pa so že poginile, pa tudi projekt SloWolf, s katerim so ljudje dobili znanja, kako se zavarovati pred volkovi,« pravi Miran Bartol.
Volkovi letos glede škode ne odstopajo od povprečja, jih bo pa gotovo nekaj več, ker se jih lani ni streljalo, pravi Bartol: »Zato je kakšen volk več in tudi nekaj več škode. Toda v našem prostoru ni pogojev, da ne bi z volkovi gospodarili, saj nima naravnih sovražnikov.« Bartol še dodaja, da škoda, ki jo povzroča volk, nima le finančnih, ampak tudi psihološke učinke.
Srnjad le odstotek škode
Na vse preostale vrste je odpadlo preostalih devet odstotkov ocenjene škode. Krokar, male zveri in ujede so skupaj povzročili za šest odstotkov škode, preostale vrste divjadi - lisica, jazbec, kuna, poljski zajec, siva vrana - pa skupaj dva odstotka skupno ocenjene škode. Na srnjad je odpadel en odstotek škode.