Ljubljana – Mednarodna zveza najemnikov ocenjuje, da so razmere pri varstvu pravic in interesov najemnikov nevzdržne. Slovenija je z večkratnimi spremembami predpisov od leta 1993 do danes zvišala zgornjo mejo neprofitne najemnine za več kot 650 odstotkov. S številnimi spremembami predpisov so se poleg obstoječih stroškov vzdrževanja in amortizacije v neprofitno najemnino vnesli še profitni elementi. Tako je višina najemnine prepuščena samovolji vsakokratne oblasti.
To je le nekaj ugotovitev Sveta mednarodne zveze najemnikov, ki je konec prejšnjega tedna na zasedanju v Ljubljani oblikoval izjavo, v kateri pozivajo Slovenijo, naj revidira zakonodajo in položaj najemnikov v notranjem pravnem redu, s poudarkom na najbolj kritičnih skupinah najemnikov. Izjavo je poslala parlamentarni skupščini Sveta Evrope, evropskemu komisarju za človekove pravice, evropski komisiji in predstavnikom vseh treh vej oblasti v Sloveniji.
Kot še ugotavlja zveza, je najemnike mogoče izseliti zaradi banalnih razlogov, kot so rojstvo otroka, priselitev novega družinskega člana v stanovanje, opustitev čiščenja ali odsotnosti iz stanovanja, daljše od treh mesecev. Takšni razlogi omogočajo številne zlorabe.
Vrhovno sodišče je odpravilo pravico približno 77.000 najemniških družin, da nadaljujejo najemna razmerja po smrti nosilcev najemnih pogodb, čeprav so imele pred tem po zakonu in pogodbah zagotovljeno trajno pravico prebivanja v stanovanjih. S tem jim je Slovenija omejila njihove nekoč trajne pravice.
Objavljen razpis za stanovanjske subvencije mladim družinam
Stanovanjski sklad RS pa je danes na podlagi zakona o nacionalni stanovanjski varčevalni shemi objavil razpis za dodelitev subvencij mladim družinam za prvo reševanje stanovanjskega vprašanja. Obseg razpoložljivih sredstev, ki jih zagotavlja državni proračun, znaša 113,4 milijona tolarjev. Vloge bo sklad sprejemal od 3. novembra do porabe razpoložljivih sredstev oz. najkasneje do vključno 23. novembra.
Za dodelitev subvencije za leto 2006 lahko zaprosijo slovenski državljani in državljani držav članic Evropske unije, ki imajo dovoljenje za stalno bivanje v Sloveniji. Poleg tega morajo imeti na dan 1. marec 2006 oz. v določenih primerih kasneje, kar je natančno opredeljeno v besedilu javnega razpisa, status mlade družine, sklenjeno prodajno pogodbo za nakup stanovanja ali izdano pravnomočno gradbeno dovoljenje za gradnjo individualne stanovanjske hiše. Dohodek na družinskega člana ne sme presegati polovice povprečne plače v Sloveniji v preteklem letu.
Upravičeni kandidati, ki bodo izbrani na podlagi javnega razpisa s sklepom, bodo za leto 2006 na vsakega družinskega člana prejeli 160 evrov subvencije oziroma njeno tolarsko protivrednost, navajajo na stanovanjskem skladu. Če bodo vsa razpoložljiva sredstva za letos odobrena pred zaključkom sprejema vlog, bo sklad objavil predčasno zaprtje razpisa v uradnem listu in na spletni strani sklada (www.stanovanjskisklad-rs.si ali www.ssrs.si).
Obrazec za vloge lahko zainteresirani prosilci od danes dalje brezplačno dobijo na sedežu stanovanjskega sklada ali na spletni strani sklada.
Več si preberite v tiskani izdaji Dela.