Sindikat zahteva ustavitev aktivnosti v zvezi z reorganizacijo elektrodistribucijskih družb, dokler ekonomsko-socialni odbor za energetiko ne bo sprejel skupnih odločitev. Zahtevajo tudi socialni dialog o strategiji, organiziranosti in razvoju elektrogospodarstva.
"Osnovna zahteva je, da se umaknejo točke dnevnih redov skupščin elektrodistribucijskih podjetij, ki se nanašajo na ločitev omrežne in tržne dejavnosti družb," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal predsednik sindikata Franc Dolar. Skupščine petih elektrodistribucijskih podjetij bodo od 26. do 28. avgusta.
Stavka bo v ponedeljek, 24. avgusta potekala med 8. in 10. uro, in sicer v vseh podjetjih elektrogospodarstva in premogovništva, v katerih ima sindikat skupno 8000 članov. Zaprli bodo vrata podjetij, tako da podjetja v tem času ne bodo poslovala. Ne bo šlo za izklapljanje elektrike, tako stavka na uporabnike neposredno ne bo vplivala. Pripravili bodo zbore delavcev, na katerih bodo lahko ti podali tudi svoje predloge, pravi Dolar.
Bo Slovenija 14. septembra ugasnila?
Če stavkovne zahteve ne bodo izpolnjene, sindikat za 14. september napoveduje splošno stavko, ki se bo stopnjevala do izpolnitve zahtev in med katero bi lahko "ugasnili Slovenijo".
Reorganizacijo elektrodistribucijskih podjetij z razdelitvijo omrežne in tržne dejavnosti je vlada predlagala v odzivnem poročilu na revizijsko poročilo računskega sodišča o ureditvi izvajanja gospodarske javne službe sistemskega operaterja distribucijskega omrežja električne energije (Sodo).
Možnih je več rešitev, ne le ta, ki jo predlaga vlada, pravi Dolar. "Sindikat je bil od dogajanja odrinjen," je kritičen. Vladni rešitvi nasprotujejo, ker ni znano, kakšni bodo naslednji koraki in kakšne bodo posledice reorganizacije na celoten sektor - kdo bo prevzel tržni del, kaj bo to pomenilo za zaposlene. Izkušnje iz drugih evropskih držav, kjer so izvedli takšno reorganizacijo, kažejo, dodaja Dolar, da je z novim modelom delo izgubilo 150.000 ljudi, strošek za ta delovna mesta pa da se je povečal za dvakrat.
Da se z vladnim predlogom ne strinjajo, so med drugimi obvestili ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika. Po Dolarjevih besedah so se na sestanku pri ministru 16. julija dogovorili, da bo ministrstvo z aktivnostmi počakalo, dokler sindikat ne konča svoje študije o reorganizaciji. V tem času pa so bile sklicane skupščine. Dolar je danes povedal, da študija, ki jo je naročil sindikat, še ni končana.
V sindikatu so sporočili povedali, da je za petek na ministrstvu sklican sestanek, na katerem naj bi sodeloval direktor direktorata za energijo na ministrstvu Janez Kopač in državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Miloš Pavlica.
Ozadje
Reorganizacija elektrodistribucijskih podjetij je predvidena v štirih korakih - razdelitev sedanjih distribucijskih podjetij na pet tržnih in pet omrežnih družb, dokapitalizacija družbe Sodo z državnim deležem v petih omrežnih družbah (kjer ima država sedaj 79,5-odstotni delež), pridobitev 100-odstotnega deleža v omrežnih družbah z odkupom ali menjavo ter združitev Sodo in omrežnih podjetij v enovito družbo. Razdelitev elektrodistributerjev in dokapitalizacijo Sodo naj bi izvedli do konca letošnjega leta.
Računsko sodišče je konec marca ocenilo, da izvajanje gospodarske javne službe Sodo v drugi polovici leta 2007 ni bilo uspešno, učinkovito in gospodarno, in sicer predvsem zaradi ohranitve lastništva infrastrukture v elektropodjetjih in sklenitve pogodbe o najemu infrastrukture med Sodom in elektropodjetji.