Ljubljana - Darsovi cestninski nadzorniki so v zadnjih julijskih in prvih avgustovskih dneh samo na dolenjskem avtocestnem kraku skupaj z ljubljanskim obročem ujeli 560 voznikov, ki so se po avtocesti vozili brez vinjete. Hiter izračun pove, da so samo ti kršitelji proračunsko malho napolnili z najmanj 84.000 evri, če upoštevamo, da je večina kršiteljev tujcev in so globo morali plačati takoj, kar pomeni »samo« 150 evrov od predpisane najnižje kazni 300 evrov. A je znesek vsekakor še višji, saj so morali vsi poleg globe kupiti še vinjeto.
Marjan Koler, predstavnik Darsa, je teden od 27. julija do 3. avgusta opisal kot rekorden, saj so v okviru nadzora nad obvezno uporabo vinjet skupno izdali kar 1622 plačilnih nalogov. Kar znese najmanj 245.000 evrov. To je številka brez sankcij policije, carine in prometnega inšpektorata, ki so tudi pooblaščeni za izrekanje glob. Dolenjskim rekorderjem so sledili kršitelji na primorski avtocesti (izdali so 445 plačilnih nalogov), sledi štajerski krak, najmanj voznikov brez ustrezne nalepke na vetrobranskem steklu pa se je podalo na gorenjsko avtocesto.
Če gre sklepati po številu ujetih prekrškarjev, ti vedno bolj upajo, da jih med vožnjo po avtocesti ne bodo ujeli cestninski nadzorniki. V prvih sedmih mesecih letos se je v lovke nadzornikov ujelo 27.300 prekrškarjev, kar je skoraj za polovico več kakor v drugi polovici lanskega leta. Takrat so nadzorniki izdali skupno 15.684 plačilnih nalogov. Skupno so torej v dobrem letu oglobili skoraj 43.000 kršiteljev. Z izkupičkom so na Darsu vsekakor zadovoljnji, saj je to prineslo dodatnih šest milijonov in pol v državni proračun. Pri izračunu so upoštevane polovične kazni, saj večina kršiteljev globo poravna takoj. Sicer pa je predpisana globa v razponu med 300 in 800 evri, a se višja globa od najnižje predpisane izreka le izjemoma, o njej pa odloča pristojno sodišče. Če denar od izrečenih glob Darsovcem neposredno ne prinese ničesar, pa je treba upoštevati, da so vsi kršitelji morali kupiti še vinjeto, saj jih sicer lahko izločijo iz prometa.
Pobegi so redki
Struktura kršiteljev je še pred začetkom glavne turistične sezone pokazala, da je bilo na območju Primorske 90 odstotkov kršiteljev iz tujine, preostala desetina pa iz Slovenije. Na Štajerskem je delež nekoliko drugačen, 80 odstotkov je bilo tujih in 20 odstotkov domačih, na Gorenjskem pa je bilo 15 odstotkov kršiteljev iz Slovenije in 85 odstotkov tujcev. Cestninski nadzorniki so v obdobju po novem letu opazili, da se je nekoliko povečal delež domačih kršiteljev, podobno je bilo tudi po 1. juliju, ko so nekateri domači vozniki še vedno uporabljali avtoceste s polletno vinjeto, ki je že potekla.
Čeprav so pobegi pri poskusu zaustavitve vozila zaradi opravljanja nadzora zelo redki, pa so se srečali tudi že s takimi primeri, je povedal Koler in dodal, da posebne evidence o tem ne vodijo. Ni naloga nadzornikov, da odhitijo za kršiteljem, temveč o tem obvestijo policijsko ekipo, ki se poda v lov za kršiteljem. Včasih pa obvestijo tudi drugo cestninsko nadzorstvo, ki morebiti bdi nad kršitelji v smeri pobega vozila in ga poskušajo še oni zaustaviti.
Iz Nedela