Nasilje nad izobraženimi ženskami še vedno tabu

Mednarodna konferenca o nasilju nad izobraženimi ženskami: Prepričanje, da se nasilje dogaja le revnim je napačno.

Objavljeno
07. november 2014 15.43
SLOVENIJA LJUBLJANA 22.03.2012 DRUZINSKI ZAKONIK FOTO:ROMAN SIPIC/DELO
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA
Ljubljana - V Ljubljani se je začela dvodnevna mednarodna konferenca o nasilju nad izobraženimi ženskami, ki jo gosti Združenje univerzitetnih žensk Slovenije. Konferenco je odprla prorektorica ljubljanske univerze Maja Makovec Brenčič, ki je izpostavila potrebo po osveščanju, zakaj nasilje ne sme imeti mesta v družbi.

Makovec Brenčičeva je v nagovoru poudarila, da je z vidika univerze pomembna podpora projektom, ki so ne le mednarodni, analitični in raziskovalni, ampak tudi srečanjem, kot je današnje, na katerem razpravljajo o temah, za katere se navidezno zdi, da jih ni, v resnici pa živijo zelo blizu nas.

Prav s tem namenom je združenje izpostavilo temo o nasilju vseh vrst, ne samo fizičnem, je pojasnila. Na ta način v združenju po njenih besedah želijo opozarjati in ozavestiti vse, da nasilje ni dovoljeno.

Nasilje prisotno povsod po Evropi

Zbrane je nagovorila tudi predsednica Univerzitetnih žensk Evrope (University Women of Europe - UWE) Edith Lommerse, ki je pohvalila ljubljansko univerzo zaradi priprave konference. »Za nas je zelo pomembno, da se univerzitetne ženske Evrope srečujemo, ker delamo skupaj in spoštujemo človekove pravice v Evropi. S tem gradimo varnejšo Evropo za vse nas,« je poudarila. Nasilje nad ženskami je še vedno zelo prisotno v celotni Evropi, zato je po njenih besedah pomembno izobraževanje žensk, ki se morajo združiti in enkrat za vselej reči »stop nasilju.«

Da nasilje ne izbira žrtev, je na konferenci opozorila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Poudarila je, da se o nasilju danes veliko govori, da ga žrtve prepoznavajo, da je boljša zakonodaja, da pa še vedno, zlasti kadar gre za nasilje nad izobraženkami, tega nerade prijavljajo. »Zato ker gre za nek sram, da se nekomu, ki je izobražen, to ne dogaja, kajti ljudje trdijo, da se to dogaja le revnim in neizobraženim,« je dejala.

Predsednica Združenja univerzitetnih izobraženk Slovenije Darja Teran pa je pojasnila, da je slovensko združenje skupaj s še štirimi državami (Finska, Švedska, Nemčija in Romunija) pristopilo k projektu leta 2012 na UWE konferenci v Helsinkih. »Vemo, da je nasilje nad ženskami zelo prisotno, a so izobraženke tista skupina, o kateri se premalo govori in piše. Vzrokov za tako stanje je več in vsaka sodelujoča država jih je skušala odkriti v svojih specifičnih in zelo različnih okoljih,« je dodala.

Ljubljanska konferenca bo sicer končala niz srečanj udeleženih držav, saj so konference od leta 2012 že potekale v Stockholmu, Kielu, Paderbornu in Bukarešti. Sobota bo namenjena delavnicam, na katerih bodo primerjali izkušnje drugih držav na tem področju.